| |
Zagrożenie!
Lawa z wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma dotarła do oceanu. Ogromne zniszczenia

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma dotarła do oceanu. Ogromne zniszczenia

Śledzimy najnowsze informacje na temat erupcji wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma. Minionej nocy 28/30 września 2021, lawa dotarła do Oceanu Atlantyckiego. Stało się to blisko półtora tygodnia po wybuchu wulkanu (19 września) na Wyspach Kanaryjskich. W tym czasie lawa stopniowo przesuwała się w kierunku oceanu niszcząc wszystko na swej drodze. Straty są ogromne liczone w milionach dolarów.

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja dotarła do oceanu. Foto: FB Jose Fernández Arozena 

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja dotarła do oceanu. Ogromne straty na wyspie La Palma

Przed dotarciem lawy do oceanu została zasypała droga La Costa, będąca ostatnim połączeniem z południowo zachodniej części wyspy z doliny Aridane.

Jeszcze kilka godzin wcześniej lawa znajdowała się około 800 metrów od linii brzegowej, ale później lawa znacznie przyspieszyła podczas zejścia z góry Tres Picos w Tazacorte.

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja spowodowała olbrzymie zniszczenia

Najnowsze dane z programu Copernicus mówią o zniszczonych co najmniej 589 budynkach i 21 km dróg. Lawa objęła obszar ponad 258 ha, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 21 ha.

Na nadciągającą rzekę lawy z wulkanu nie ma rady. Lawa pochłania i niszczy wszystko na swej drodze.

W środę 29 września 2021 o poranku, lawa nadal wpływa do oceanu. Nagranie opublikowały miejscowe media.

Lawa z wulkanu La Palma weszła również na teren plantacji bananów. Wywołała pożar plastiku i nawozów zgromadzonych w szklarniach. Do atmosfery dostała się toksyczna chmura.

"Cudowny dom" na wyspie La Palma 

Jeden z domów na La Palmie znajdujący się na drodze schodzącej lawy uniknął zniszczenia. Miejscowe media nazwały go "cudownym domem". 

Aktualnie dwa otwory erupcyjne nowego stożka wulkanu Cumbre Vieja wciąż pozostają aktywne. Lawa nadal płynie w kierunku oceanu, a tym samym formuje się delta lawowa zmieniająca linię brzegową.

Źródło: DobraPogoda24.pl, Copernicus


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!