| |
Zagrożenie!

Lato w Szwecji najzimniejsze od blisko 100 lat!

Niebawem zakończy się meteorologiczne lato, a co za tym idzie nadchodzi czas jego podsumowania. Co ciekawe, w tym roku w Szwecji było wyjątkowo zimne. Według danych klimatycznych, okazało się najzimniejsze od co najmniej 1922 roku! Jeszcze chłodniejsze było tylko w 1862 roku, a więc tegoroczne lato jest w Szwecji znalazło się na 2-3 miejscu w historii pomiarów z najniższą temperaturą.

W tym roku najwyższą temperaturę powietrza zanotowano nie latem, a 28 maja, w miejscowości Oskarshamn (czyt. Oskaszhamn) na południu Szwecji, gdy termometr wskazywał 30.1 stopni Celsjusza. Jest to niezwykle rzadka sytuacja, gdy najwyższe temperatury są notowane w maju, a nie w ciągu lata. Wcześniej podobna sytuacja zdarzyła się tylko dwa razy, w 1922 i 1993 roku. Podczas tegorocznego lata temperatura tylko dwa razy - 18 i 19 czerwca w Oskarshamn oraz w Kalmarze na południu Szwecji zbliżyła się do 28 st. C.

Anomalia temperatury w lipcu br.

Anomalia temperatury w lipcu

Szwedzcy meteorolodzy mówią, że istnieją małe szanse na to, by we wrześniu było cieplej. W nadchodzącym miesiącu z każdym kolejnym dniem, Słońce w coraz szybszym tempie będzie w Skandynawii zanikać za horyzontem.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!