| |
Zagrożenie!
Północna połowa Polski pod stratusem, a na południu wkracza powiew lata

Północna połowa Polski pod stratusem, a na południu wkracza powiew lata

Minionej nocy 23/24.10 nad sporym obszarem Polski rozwinęły się mgły oraz towarzyszące im niskie zachmurzenie podinwersyjne. W ciągu dnia mgły i zachmurzenie od południa będą stopniowo ustępować wraz z napływem w głąb kraju cieplejszego i suchszego powietrza, ale na pewno na północy Polski nie zdoła się wszędzie wypogodzić.

Zdjęcie satelitarne Polski z widoczną mgłą oraz zasięgiem niskiego zachmurzenia o godz. 10:00, 24 października

Zdjęcie satelitarne Polski zachmurzenie

Ciekawą sytuację obserwujemy dziś 24.10 na południu kraju, gdzie z południa zaczyna docierać sektor bardzo ciepłego powietrza. Miejscami, dzięki efektowi fenowemu w górach spodziewamy się wyjątkowo wysokiej temperatury, jak na tę porę roku.

Z prognozy opartej na modelu INCA wynika, że najwyższe temperatury wystąpią na obszarze, od Nowego Sącza po rejon Tarnowa, a także w rejonie Przemyśla, Rzeszowa, Sanoka, Krosna, Jeleniej Góry i Nysy. Jeśli prognozy się sprawdzą, to na południu kraju zanotujemy co najmniej 24-26 st. C., a lokalnie niewykluczone, że nawet 27-28 st. C!

Prognozowana temperatura do godz. 15:00, 24 października. Model INCA

prognoza temperatury 24 października

Po godz. 10:00, temperatura w Tarnowie i Przemyślu przekracza 16 st. C., w Rzeszowie, Strzyżowie oraz na stacji Sanok Trepcza 18 st. C., a w Krośnie 19 st. C.

Przypomnijmy, z danych historycznych IMGW wynika, że najwyższa krajowa temperatura zanotowana w Październiku wynosi 28,9 st. C. Została ona ustanowiona 4 października 1966 roku w Trzebiechowie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!