| |
Zagrożenie!
Z powodu kryzysu klimatycznego coraz więcej ludzi zdecyduje się nie mieć dzieci

Z powodu kryzysu klimatycznego coraz więcej ludzi zdecyduje się nie mieć dzieci

Trwający kryzys klimatyczny związany ze zmianami klimatycznymi, wynikający z globalnego ocieplenia i emisji gazów cieplarnianych, coraz częściej wpływa na podejmowane ważne życiowe decyzje wielu ludzi. Nowe badania sugerują, że coraz więcej ludzi nie zdecyduje się na posiadanie dzieci. Jest to ważna i nietypowa zmiana w społeczeństwie, która w ubiegłym wieku była nie do pomyślenia. Ludzie decyzje o braku posiadania potomstwa tłumaczą zaniepokojeniem z powodu kryzysu klimatycznego. Argumentują to obawami o przyszłość ich dzieci, narażonych na życie w klimatycznej apokalipsie. W badaniu wzięło udział 607 osób, w wieku od 27, do 45 lat. Aż 96,5% było bardzo lub bardzo zaniepokojonych dobrostanem swoich potencjalnych przyszłych dzieci w świecie, w którym zmieni się klimat, a blisko 60% prawdopodobnie nie zdecyduje się na potomstwo.

Kryzys klimatyczny wpływa na decyzje o posiadaniu dzieci. Foto: Młodzież na Strajku Klimatycznym

Kryzys klimatyczny, coraz więcej ludzi nie chce mieć dzieci

„Obawy dotyczące śladu węglowego związanego z posiadaniem dzieci były zwykle abstrakcyjne” - powiedział Matthew Schneider-Mayerson z Yale-NUS College w Singapurze, kierownik badań. „Ale obawy o życie obecnych lub potencjalnych kolejnych dzieci były naprawdę głębokie i emocjonalne. Przeglądanie odpowiedzi było często bolesne - wiele osób naprawdę szczerze się nimi martwiło” -ndodał Schneider-Mayerson.

Co ciekawe, badanie wykazało również, że 6% rodziców wyraziło ubolewanie z powodu posiadania dzieci! To pierwsze badanie, które pokazuje, jak niektórzy ludzie myślą i czują, a także jakie decyzje podejmą ze względu na ważne aspekty związane z przetrwaniem ludzkości w dobie szybko zmieniającego się klimatu. Jest to również dowód, że nagłośnienie problemu zmian klimatycznych wpływa coraz bardziej na niepokój ludzi związany ze stanem środowiska.

Tymczasem klimat nada szybko się ociepla. Temperatura w Polsce względem epoki sprzed rewolucji przemysłowej jest o około 2 st. C. Dwa lata z rzędu notowaliśmy najcieplejszy rok w historii pomiarów. Ostatni rekord pochodzi z 2019 roku.

Klimat Polski. Zmiana temperatury od 1781, do 2019 roku. Wizualizacja meteomodel

zmiany klimatyczne, coraz więcej ludzi nie chce mieć dzieci, klimat w Polsce, zmiana temperatury, wykres

Temperatura globalna również rośnie. Według danych najważniejszych instytutów, jest wyższa o około 1-1,2 st. C. względem epoki przed przemysłowej. Na wykresie NASA dane od roku 1880, względem średniej z lat 1951-1980. Dziewiętnaście z 20 najcieplejszych lat miało miejsce, od 2001 roku, z wyjątkiem 1998 roku. Aktualnie rok 2016 należy do najcieplejszych w historii.

Zmiana temperatury globalnej na Ziemi, od 1880, do 2019 roku

Wykres zmiana temperatury na Ziemi oraz w Polsce

DobraPogoda24, Springer Link, NASA


Komentarze
DarioG

Takie wartości, jak rodzina, dzieci, patriotyzm w tym coraz bardziej zepsutym świecie przechodzą chyba do lamusa. Teraz co się będzie liczyć?

30 listopad 2020 - 12:08
Odpowiedz
Rudi

Przecież to droga donikąd. Jak będzie mniej dzieci, to w przyszłości zawali się cały system rentowo-emerytalny i będzie jeszcze większy kryzys społeczno-gospodarczy.

30 listopad 2020 - 13:12
Odpowiedz
Andrew

Czyli co twierdzisz, powinniśmy się dalej mnożyć na potęgę i niszczyć naszą planetę do cna?

30 listopad 2020 - 20:41
Odpowiedz