| |
Zagrożenie!
Ponad 11 tysięcy naukowców podpisało się pod ogłoszeniem kryzysu klimatycznego

Ponad 11 tysięcy naukowców podpisało się pod ogłoszeniem kryzysu klimatycznego

11 258 naukowców ze 153 krajów podpisało się pod oświadczeniem badawczym ogłaszającym globalny kryzys klimatyczny, który może pewnego dnia uniemożliwić życie w wielu częściach świata. -„Kryzys klimatyczny nadszedł i przyspiesza szybciej niż większość naukowców się spodziewała”- czytamy w oświadczeniu opublikowanym we wtorek 05.11 w czasopiśmie BioScience.

-„Jest bardziej dotkliwy niż się spodziewano, zagraża naturalnym ekosystemom i ludzkości. Szczególnie niepokojące są potencjalne nieodwracalne punkty zwrotne klimatu i wzmacniające sprzężenia zwrotne natury (atmosferyczne, morskie i lądowe), które mogą prowadzić do katastrofalnej „cieplarni” na Ziemi, daleko poza kontrolą ludzi. Te reakcje łańcuchowe klimatu mogą powodować znaczne zakłócenia w ekosystemach, społeczeństwie i gospodarkach, potencjalnie uniemożliwiając zamieszkanie dużych obszarów Ziemi”- czytamy.

Kryzys klimatyczny Lista 11 tys. naukowców

W oświadczeniu zwrócono uwagę, że na całym świecie lód szybko zanika, czego dowodem są spadające trendy w zakresie minimalnego letniego lodu arktycznego, lodowej Grenlandii i Antarktydy oraz grubości lodowców na całym świecie.

Ciepło oceanu, kwasowość oceanu, poziom morza, powierzchnia spalona w Stanach Zjednoczonych, ekstremalne warunki pogodowe i związane z tym koszty szkód mają tendencję wzrostową. Przewiduje się, że zmiany klimatu w znacznym stopniu wpłyną na życie morskie, słodkowodne i lądowe, od planktonu i koralowców po ryby i lasy. „Kwestie te podkreślają pilną potrzebę podjęcia działań”- alarmują naukowcy. Ponadto wymieniono sześć konkretnych obszarów, które powinny być ukierunkowane na zmiany w celu ograniczenia skutków globalnego ocieplenia i zmian klimatu. Zmian wymaga system energetyczny, jakość powietrza, konsumpcja żywności, utrata siedlisk i innych skutków dla przyrody, polityki gospodarczej, a także ograniczenie wzrostu liczby ludności.

Oświadczenie zostało opublikowane w 40 rocznicę pierwszej światowej konferencji klimatycznej, która odbyła się w Genewie w 1979 roku. Po raz pierwszy tak duża grupa naukowców określiła zmiany klimatyczne jako „stan wyjątkowy, kryzys klimatyczny lub katastrofa klimatyczna”.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!