| |
Zagrożenie!
Kraków. Sąd skazał mieszkańca za palenie węglem i drewnem. To pierwszy taki wyrok

Kraków. Sąd skazał mieszkańca za palenie węglem i drewnem. To pierwszy taki wyrok

W Krakowie na początku września br. weszła w życie uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Małopolskiego z 15 stycznia 2016 roku. Mówi ona, że na obszarze Gminy Miejskiej Kraków obowiązuje zakaz eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych, takich jak węgiel i drewno. W piecach centralnego ogrzewania wolno palić wyłącznie gazem lub lekkim olejem opałowym. Zakazem objęte są również domowe paleniska i stacjonarne grille. Za złamanie zakazu grozi mandat do 500 złotych, a w przypadku skierowania sprawy do sądu - 5 tys. złotych grzywny.

Wyrok sądu Kraków palenie węglem drewnem

W październiku u jednego z mieszkańców została przeprowadzona kontrola przez strażników miejskich. W jej wyniku ujawniono, że mężczyzna w piecu centralnego ogrzewania palił drewnem i węglem. Sprawa została skierowana do sądu ze względu na ignorowanie zakazu.

-”Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia uznał za winnego mieszkańca, który w październiku br. spalał w piecu centralnego ogrzewania zabronione rodzaje paliw - drewno i węgiel i wymierzył mu karę 1 miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie”- poinformowała krakowska straż miejska. To pierwszy tego typu wyrok w Krakowie.

Jak się okazuje, egzekwowanie uchwały antysmogowej w stolicy Małopolski jest traktowane poważnie. Nie ma mowy o pobłażliwości, czego najlepszym dowodem jest powyższy wyrok sądu. W przyszłości prawdopodobnie podobnymi zakazami zostaną objęci mieszkańcy innych miast Polski. Z wieczornym nastrojowym paleniem w kominku trzeba będzie się pożegnać.

DobraPogoda24, Straż Miejska Kraków


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!