| |
Zagrożenie!
Koszmarny mróz na wschodzie. Temperatura w Europie spadła poniżej -45 stopni. Mroźna zima zmierza do Polski?

Koszmarny mróz na wschodzie. Temperatura w Europie spadła poniżej -45 stopni. Mroźna zima zmierza do Polski?

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem potężnego, wręcz koszmarnego mrozu, jaki od kilku dni występuje na wschodzie Europy. Temperatura miejscami spadła poniżej -45/-30 st. C. Gdyby nie chroniący nas aktywny Atlantyk, to mielibyśmy powiew Syberii w Polsce sprowadzony przez rosyjski wyż. Jest to aktualnie najchłodniejszy okres tej zimy na wschodzie kontynentu. Sprawdźmy, czy silny mróz i zima zmierza do Polski w kolejnych dniach stycznia, a może nadal możemy być spokojni.

Koszmarny mróz na wschodzie Europy, jaki może wystąpić w ciągu najbliższych 10 dni

Koszmarny mróz na wschodzie Europy, temperatura spadła poniżej -45 st. C., czy mroźna zima w styczniu 2023 dotrze do Polski

Powyższa prognoza modelu GFS nieco zaniża faktycznie notowany mróz, ale dość dobrze oddaje jego zasięg. Jak widać potężny mróz nadal ma się utrzymywać poza Polską. Minionej doby największy mróz w Europie notowano w Rosji. Temperatura na stacji Ust-Sugor spadła do -45,2 st. C. Koszmarny mróz -44,7 st. C. notowano również na stacji Izma w rosyjskiej republice Komi. Na stacji Moseyevo w Obwodzie Archangielskim zanotowano -42,8 st. C.

Potężny mróz na wschodzie i północnym wschodzie Europy, notowany 8 stycznia 2023

Koszmarny mróz na wschodzie Europy, temperatura poniżej -45 st. C., styczeń 2023

Silny mróz poniżej -30 st. C. notowany jest również na północy Skandynawii. Izoterma -20 st. C. rozciąga się obecnie od północno wschodniej Ukrainy przez wschodnią Białoruś i Estonię po północno wschodnią połowę Finlandii, północną Szwecję i Norwegię.

Wyż zbudowany z zimnego powietrza przynosi potężny mróz na wschodzie i północnym wschodzie Europy. Zdjęcie satelitarne zachmurzenia o godzinie 08:20, 8 stycznia 2023. Dane: Eumetsat

Potężny mróz w Europie, styczeń 2023, -45 st. C. na wschodzie

Brak całkowitego zachmurzenia warstwowego stwarza idealne warunki do olbrzymiego nocnego spadku temperatur w tym właśnie regionie Europy. Gdyby zachmurzenie było większe, mróz byłby znacznie mniejszy. Rosjanie marzną również w Europie, dlatego publicyści mówią, że "piekło zamarzło". Początek stycznia w Europie przynosi potężne skrajności termiczne. Na zachodzie aż po centrum i południową Skandynawię temperatury są znacznie poniżej normy, nawet na poziomie 6-10 st. C. powyżej normy. Z kolei na wschodzie jest zupełnie inaczej. W tej części kontynentu temperatury miejscami są o około 8-16 st. C. niższe od normy klimatycznej.

Olbrzymia różnica anomalii temperatury na obszarze wschodniej i zachodniej Europy, 8 stycznia 2023

Ogromny mróz na wschodzie Europy, temperatura poniżej -45 st. C., styczeń 2023, czy zima dotrze do Polski

Potężny mróz na wschodzie Europy i jego brak w centrum i na zachodzie kontynentu dobrze oddaje prognoza układu barycznego. Na mapie widzimy dwa główne ośrodki. Słabnący wyż na wschodzie z centrum obecnie na Rosją w pobliżu północno wschodniej Ukrainy oraz ogromny cyklon nad Atlantykiem w pobliżu Wysp Brytyjskich. Gdyby nie było głębokiego niżu w pobliżu zachodniej Europy, to nic nie zatrzymałoby rozrastania się wyżu rosyjskiego z silnym mrozem w kierunku Polski.

Cyklon atlantycki chroni Polskę przez silnym mrozem ze wschodu, 8 stycznia 2023

Cyklon chroni środkową i zachodnią Europę przed potężnym mrozem ze wschodu, mapa ciśnienia 8 stycznia 2023

Najnowsze prognozy nadal podtrzymują utrzymanie aktywności atlantyckiej w kolejnych dniach. Niże z frontami atmosferyczny nadal będą wkraczać nieco bardziej w głąb kontynentu, a przez to wyż ze wschodu nie będzie mieć możliwości przesunięcia na zachód. Antycyklon osłabnie i zostanie zepchnięty bardziej na wschód, a tym samym mróz na wschodzie Europy osłabnie, choć nadal w wielu regionach, zwłaszcza w Rosji będzie okresami dwucyfrowy, zwłaszcza w nocy.

Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 14 stycznia 2023

Czy silny mróz ze wschodu Europy dotrze do Polski, prognoza temperatury 14 stycznia 2023

Nasza prognoza sezonowa w której zapowiadaliśmy problem z nastaniem zimy w styczniu w Polsce i wysoką anomalię temperatury będzie kontynuowana w kolejnych dniach. Co najmniej do połowy stycznia, a może i dłużej nie widać żadnego przełomu w kierunku nastania prawdziwej zimy w Polsce. Najnowsze prognozy będziemy weryfikować, w tym w najnowszej prognozie długoterminowej na którą już niebawem zapraszamy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!