| |
Zagrożenie!
Koszmarne prognozy wiatru. Wichura w Polsce spowoduje zniszczenia. Mapy wiatru przerażają

Koszmarne prognozy wiatru. Wichura w Polsce spowoduje zniszczenia. Mapy wiatru przerażają

Za nami kolejne aktualizacje prognoz i niestety wichura, jaka ma się pojawić w Polsce w przyszłym tygodniu około 17-18-19 lutego 2022 nadal jest potwierdzana. Aktualne prognozy wiatru są wręcz koszmarne. Bardzo groźnie w dalszym ciągu wyglądają prognozy modelu ECMWF, z kolei amerykański GFS, jak zwykle z opóźnieniem zaczyna podążać w kierunku prognoz modelu europejskiego. Jeśli sprawdziłyby się obecne prognozy, to wiatr na nizinach w Polsce w wielu miejscach przekroczy 100 km/h. Oznacza to sporo zniszczeń, zerwanych dachów, połamanych drzew i przerw w dostawie prądu. Sprawdźmy, jakie są obecne najnowsze prognozy wichury dla Polski.

Wstępnie prognozowana potężna wichura w Polsce, około 18 lutego 2022. Model ECMWF

Koszmarna wichura w prognozach dla Polski. Potężny wiatr około 17-18-19 lutego 2022, najnowsza prognoza wiatru

Prognozy oparte na dwóch głównych modelach prognostycznych wskazują wstępnie na możliwą bardzo silną wichurę, być może w dwóch odsłonach. Prognozy nadal się zmieniają pod względem prognoz maksymalnych porywów wiatru dla poszczególnych regionów Polski, bo wszystko ostatecznie ma zależeć od trajektorii ośrodków niżowych. Sytuacja jest bardzo rozwojowa i sporo jeszcze może się wydarzyć.

Wstępnie prognozowane położenie ośrodków niżowych nad Europą, 17/18 lutego 2022. Model ECMWF

Potężna wichura w prognozach dla Polski, mapy wiatru 17-18-19 lutego 2022

Poprzednie wyliczenia wskazywały jeden bardzo głęboki niż przemieszczający się znad Atlantyku przez Skandynawię nad Rosję, a aktualne prognozy wskazują powstanie kilku głębokich niżów, w tym niżu wtórnego. W takim przypadku mielibyśmy nie jedną, a co najmniej dwie silne wichury, z których jedna byłaby zdecydowanie silniejsza. W każdym razie, między około 17-19 lutego coś jest na rzeczy w prognozach i ten termin musimy w kolejnych dniach śledzić z wielką uwagą. Wichura objęłaby nie tylko Polskę, ale także inne europejskie kraje. Niewykluczone, że będziemy mówić o kolejnym orkanie.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, 17 lutego 2022. Model ECMWF

Prognoza wichury w Polsce, wstępna mapa wiatru 17 lutego 2022

Oczywiście, jak to często bywa w naszej szerokości geograficznej, model ECMWF zdecydowanie lepiej prognozuje, dlatego model GFS zawsze z opóźnieniem reaguje. Najważniejszy jest jednak fakt, że obie prognozy zaczynają się potwierdzać, co jednoznacznie wskazuje, że silna wichura pojawi się w rejonie Polski. Nadal jednak nie wiadomo z jaką siłą uderzy. Tego dowiemy się w kolejnych coraz bardziej precyzyjnych prognozach wiatru.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, 18 lutego 2022. Model GFS

Wichura w Polsce, koszmarne prognozy wiatru 18 lutego 2022

Wichurom mają towarzyszyć opady i miejscami burze. W rejonie konwekcyjnych pasm liniowych ponownie wiatr byłby najsilniejszy i tu z pewnością przekroczyłby znacznie ponad 100 km/h. Taka prędkość wiatru na nizinach w Polsce zawsze oznacza sporo zniszczeń i bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Wstępnie prognozowane położenie silnego prądu strumieniowego nad Europą 18 lutego 2022

Prognoza wiatru w Polsce, kiedy będzie wichura, prąd strumieniowy, mapa wiatru 18 lutego 2022

Inicjatorem powstania głębokich ośrodków niżowych ma być potężny prąd strumieniowy, jaki rozwinie się na kontraście temperatury między Arktyką i cieplejszą częścią Atlantyku. Najnowsze prognozy potwierdzają obecność prądu strumieniowego w czasie wichury nad Polską, co dodatkowo napędzi przepływ powietrza. Sytuację monitorujemy, będziemy informować o najnowszych prognozach. Cały czas miejmy nadzieję, że ta koszmarna prognoza wiatru ulegnie zmianie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Janusz

Witam, to że ten rok szykuje się Kataklizmami i Huraganami to ja już pisałem w Grudniu tamtego roku, pisałem prosiłem , żeby ktoś mi pomógł bo można bardzo dużo zmienić i zatrzymać zniszczenia , które teraz nas czekają, ale jak grochem o ścianę, teraz będzie cała Europa mieć bardzo duże zniszczenia. W tamtym roku w zatoce Meksykańskiej było o 10 huraganów i burz tropikalnych mniej rok do roku a w 2020 było ich 30. Urodzaj zbóż na świecie był o 10% większy w porównaniu do innych lat, w tym roku Przewidują w tym roku 2 miliardy 300mln ton zbóż zebrać, ale tak nie będzie, będzie dużo, dużo mniej. Od czterech lat obserwuje pogodę, a od ponad roku pisze 2 tygodnie do przodu co się stanie i wszystko się sprawdza. Mam mnóstwo dowodów na to co było i jaki tamten rok był dużo łagodniejszy dla całego świata. Można było tyle dobrego zrobić w tym roku, ale kogo to obchodzi. Pozdrawiam Janusz.

09 luty 2022 - 16:18
Odpowiedz