| |
Zagrożenie!
Koronawirus COVID-19: stanowisko WHO dotyczące noszenia maseczek

Koronawirus COVID-19: stanowisko WHO dotyczące noszenia maseczek

Przed nami coraz gorętsze dni, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, co dalej maseczkami, bo w takich warunkach atmosferycznych noszenie maseczek przez osoby starsze, czy mające problemy krążeniowe i niewydolności oddechowej może spowodować jeszcze większe problemy zdrowotne. Mimo, że zniesiono obowiązek noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach przy zachowaniu dystansu sanitarnego, to nadal musimy nosić maseczki w pomieszczeniach zamkniętych np. w supermarketach. Czy noszenie maseczek ma sens, zwłaszcza, że pamiętamy nieszczęsną wypowiedź ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który na antenie radia RMF FM mówił, że „nie wie” po co ludzie noszą maseczki. Później minister zdanie zmienił, ale ta wypowiedź jest cytowana do dziś.

Tymczasem oficjalne stanowisko w sprawie noszenia maseczek w okresie pandemii koronawirusa COVID-19 wydała Światowa Organizacja Zdrowia. W oświadczeniu czytamy, że zaleca się używanie masek tylko w przestrzeniach publicznych oraz w miejscach dużego ryzyka.

Koronawirus COVID-19 - stanowisko WHO dotyczącego noszenia maseczek

Stanowisko WHO Światowej Organizacji Zdrowia na temat noszenia maseczek koronawirus pandemia COVID-19

Podczas wideokonferencji prasowej szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że według najnowszych badań naukowych, maski powinny być noszone jedynie w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zakażenia koronawirusem.

-“W świetle kolejnych dowodów rekomendujemy rządom, by zachęcały do noszenia masek w miejscach, gdzie przenoszenie wirusa jest większe, a utrzymywanie dystansu jest trudne. Chodzi o transport publiczny, sklepy czy inne zatłoczone miejsca. Na podstawie nowych badań rekomendujemy, by maski składały się z co najmniej trzech różnych warstw materiałów” - dodał Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Według najnowszych zaleceń, maski przez cały czas powinny nosić osoby chore na COVID-19 oraz osoby opiekujące się nimi w domach lub w szpitalach. Organizacja zaleca także noszenie masek przez personel służby zdrowia w każdej placówce, niezależnie od tego, czy wykryto w niej przypadki koronawirusa, czy nie. Częściej niż inni maski powinny nosić osoby powyżej 60 lat oraz ludzie, którzy cierpią na choroby przewlekłe. Maski będą skuteczne jedynie wtedy, gdy społeczeństwo będzie przestrzegać pozostałych zaleceń.

“Same maski nie chronią przed COVID-19. Nie mogą zastąpić utrzymywania dystansu społecznego, mycia rąk oraz innych środków zapobiegawczych” - dodał szef WHO.

Przypomnijmy, w początkowym okresie pandemii Światowa Organizacja Zdrowia odradzała noszenie masek przez zwykłe osoby. Argumentowano, że wobec szybko rosnącej liczby przypadków, sprzęt ochronny powinien być dostępny przede wszystkim dla lekarzy i pielęgniarek. W kolejnych tygodniach jednak noszenie masek w przestrzeni publicznej wprowadzały kolejne kraje. Część z nich zniosła już taki obowiązek.

DobraPogoda24, WHO


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!