| |
Zagrożenie!
Koronawirus COVID-19 w Polsce. Naukowcy wiedzą na jakich powierzchniach SARS CoV-2 utrzymuje się najdłużej

Koronawirus COVID-19 w Polsce. Naukowcy wiedzą na jakich powierzchniach SARS CoV-2 utrzymuje się najdłużej

Polska jest nadal przed szczytem zachorowań. Według oficjalnych danych, Koronawirus COVID-19 zakaził już 2347 osób i spowodował śmierć 35 - informuje Ministerstwo Zdrowia. Przed nami bardzo trudny miesiąc. W kwietniu okaże się w jakiej naprawdę kondycji jest nasze państwo, bo wisi nad nami widmo licznych zwolnień i zamykania działalności gospodarczych, a także dalszych ograniczeń. Wiele osób zadaje pytanie, czy to przetrwamy? Gospodarka zwalnia bardzo szybko o czym świadczą dane na temat zapotrzebowania na energię elektryczną. Obecne zużycie prądu w Polsce w porównaniu z tym z początku marca jest o blisko 14% mniejsze.

Na jakich powierzchniach koronawirus COVID-19 - SARS CoV-2 utrzymuje się najdłużej

Na jakich powierzchniach koronawirus COVID-19 utrzymuje się najdłużej SARS CoV-2

Rosnąca liczba przypadków COVID-19 powoduje, że wielu martwi się zakażeniem wirusem podczas rutynowych czynności, takich jak tankowanie czy chodzenie do sklepu spożywczego. COVID-19 rozprzestrzenia się, gdy dana osoba wejdzie w kontakt z kroplami uwolnionymi przez zakażoną osobę, zarówno podczas kichania, kaszlu, jak i mówienia. Osoba może również zakazić się wirusem, jeśli dotknie zanieczyszczonego obiektu lub powierzchni, a następnie dotknie oczu, ust lub nosa, ale co ciekawe, czas gdy wirus utrzymuje się na powierzchni, zależy od tego, z jakiego materiału powstał.

Badanie przeprowadzone przez amerykański Narodowy Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych wykazały, że niektóre materiały są znacznie bardziej ryzykowne niż inne. Naukowcy odkryli, że COVID-19 może przetrwać do 72 godzin na plastiku lub stali nierdzewnej, 24 godziny na tekturze, 4 godziny na miedzi oraz do 3 godzin w powietrzu, z tym, że w formie aktywnej zdolnej do zakażenia utrzymuje się przez 1 godzinę. Oznacza to, że najbardziej ryzykowne powierzchnie to: telefony komórkowe, myszki komputerowe, uchwyty toaletowe, rękawiczki i gąbki lateksowe oraz metalowe klamki i baterie niezawierające miedzi. Mikroby są szybko niszczone przez miedź i materiały zawierające miedź z powodu jonów miedzi, których elektrycznie naładowane cząstki niszczą zewnętrzne warstwy wirusów i bakterii, a także niszczą materiał genetyczny, którego używają do replikacji.

Koronawirus COVID-19 na jakich powierzchniach utrzymuje się najdłużej

Z tego powodu w zaleceniach pojawia się częste mycie rąk lub dezynfekcja. Mycie rąk należy wykonywać mydłem i wodą przez co najmniej 15-20 sekund. Jeśli mydło i woda nie są dostępne, dłonie można czyścić za pomocą odkażacza do rąk na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60 % alkoholu, pokrywając całą powierzchnię dłoni. Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust niemytymi rękami.

DobraPogoda24, Nejm.org


Komentarze
Paula

Świetny artykuł! A śmiali się ze mnie, że wszystko czyszczę płynem do dezynfekcji, torby z zakupami, wszystkie opakowania (polecam płyn z..., bo ma wysokie stężenie alkoholu!), myje wszystkie owoce i warzywa! Jak ktoś dalej będzie szydził to mu będę pokazywać te artykuł, dziękuje!

03 kwiecień 2020 - 11:23
Odpowiedz