| |
Zagrożenie!
Epidemia koronawirusa COVID-19 nie wygaśnie w najbliższych tygodniach. Zostanie wprowadzony nakaz noszenia maseczek poza domem przez wszystkich?

Epidemia koronawirusa COVID-19 nie wygaśnie w najbliższych tygodniach. Zostanie wprowadzony nakaz noszenia maseczek poza domem przez wszystkich?

Nic nie wskazuje na to, aby epidemia koronawirusa COVID-19 – SARS CoV-2 wygasła w najbliższych tygodniach. Jest niemal pewne, że młodzież nie wróci do szkół po świętach wielkanocnych. Mało tego, czekają nas zapewne kolejne obostrzenia. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce w ostatnich dniach przybywa około 400 osób zakażonych. Dzisiejsze dane mówią o co najmniej 3503 osobach, z których 73 zmarły. Resort przekazał, że dotychczas zbadano 72901 próbek, w tym w ciągu ostatniej doby wykonano 5,9 tysiąca testów.

Koronawirus CoVID-19 obowiązkowe noszenie maseczek poza domem przez wszystkich?

Koronawirus COVID-19 obowiązkowe noszenie maseczek przez wszystkich nowe obostrzenia Dane Ministerstwa Zdrowia

Jednym z kolejnych rozwiązań, które brane jest pod uwagę, będzie obowiązkowe noszenie maseczek poza domem. Za takim rozwiązaniem opowiadają się liczni eksperci. Noszenie maseczek jest obowiązkowe między innymi w Czechach, na Słowacji oraz w Austrii, a polskie Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza wprowadzenia takiego zalecenia.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, doktor Bożena Janicka wskazała w Programie Trzecim Polskiego Radia, że w czasach pandemii powinniśmy "nauczyć się" nosić maseczki. "Powinniśmy wykorzystać każdą możliwość, która zmniejszy narażenie dla nas i dla otoczenia" - mówiła. Jak dodała, wielu ekspertów podkreśla, że maseczka ogranicza przenoszenie wirusa. A jest to konieczne, bo często nie wiemy czy mamy do czynienia z osobą zakażoną i czy sami nie jesteśmy zakażeni.

Zalecenie noszenia maseczki poparł rzecznik GIS Jan Bondar. Jak mówił, nawet jeśli nie zdołamy jej kupić, możemy uszyć ją sami. Jego zdaniem, maseczki lepszej jakości - medyczne - powinny być przeznaczone w pierwszej kolejności dla personelu służby zdrowia, któremu często brakuje maseczek.

Wcześniej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił - również w Programie Trzecim Polskiego Radia - że w związku z przybywaniem osób zakażonych, ale nie mających objawów choroby, konieczne może być wprowadzenie zalecenia noszenie maseczek ochronnych przez wszystkich. Jak mówił do szpitali onkologicznych docierają dzisiaj duże transporty środków ochrony. "I tam zalecimy, aby maseczki nosili wszyscy - cały personel medyczny niezależnie od tego, czy się stykają z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem, czy nie" - zapowiedział wiceszef resortu zdrowia.

Wiceminister Waldemar Kraska tłumaczył, że prócz maseczek chirurgicznych o wysokim standardzie, które są przeznaczone głównie dla personelu medycznego, możemy używać tak zwanych maseczek higienicznych.

DobraPogoda24, MZ, PR III Polskiego Radia


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!