| |
Zagrożenie!
Oszałamiająca „korona” powstała nad chmurą burzową. Tajemnicze zjawisko określono „znakiem od Boga”

Oszałamiająca „korona” powstała nad chmurą burzową. Tajemnicze zjawisko określono „znakiem od Boga”

Nie tak dawno informowaliśmy o zjawisku iryzacji na chmurze, jakie miało miejsce na pograniczu Francji i Hiszpanii nad Pirenejami, tymczasem na Filipinach można było dostrzec powstanie kolorowej „korony” nad szczytem chmury burzowej. Zjawisko miało miejsce 14 kwietnia 2021 w Mansalay na Filipinach. Miejscowi z wyspy Mindoro zaczęli przedstawiać teorie spiskowe wyjaśniające fenomen tego niecodziennego zjawiska, jednak w rzeczywistości jest to naturalne i znane od lat zjawisko, aczkolwiek dość rzadkie. Korona w kilka minut powstała nad szczytem dużej chmury burzowej cumulonimbus. W sieci pojawiły się liczne zdjęcia i komentarze internautów, którzy wskazywali na „znak od Boga”. Oszałamiające zjawisko jest w rzeczywistości tak zwanym „opalizowaniem chmur”. Ma miejsce, gdy światło słoneczne jest załamywane przez kropelki wody i kryształki lodu w chmurze.

Korona powstała nad chmurą burzową na Filipinach

Korona nad chmurą burzową na Filipinach, chmura opalizująca, wyjaśnienie zjawiska, pogoda kwiecień 2021

W tym przypadku chodzi o kryształki lodu, bo właśnie z nich są zbudowane wysokie chmury pierzaste. Zjawisko opalizowania chmur, może być trudne dostrzegalne w pobliżu tarczy słonecznej, gdyż powstałe kolory giną w jego blasku.

Niecodzienna korona kolorów nad chmurą burzową na Filipinach

Korona kolorów nad chmurą burzową na Filipinach, chmura opalizująca, iryzacja

Opalizujące chmury powstają w wyniku dyfrakcji światła rozpraszanego, szczególnie na kryształkach lodu, ale nie zachodzi w przypadku większych kryształków. Wówczas częstsze jest zjawisko halo. Na ogół jednak chmury zawierają małe kropelki wody lub kryształki lodu o podobnej wielkości, dlatego ich kumulacyjny efekt jest widoczny jako kolory. Chmura musi być cienka optycznie, aby większość promieni napotykała tylko jedną kroplę. Opalizowanie jest zatem widoczne głównie na krawędziach chmur lub w chmurach półprzezroczystych, podczas gdy nowo powstające chmury wytwarzają najjaśniejszą i najbardziej kolorową opalizację.

Korona na chmurze, Mansalay na wyspie Mindoro należącej do Filipin, 14 kwietnia 2021

Korona na chmurze, Filipiny, 14 kwietnia 2021

Gdy kryształki lodu w cienkiej chmurze są bardzo podobne pod względem wielkości, opalizacja przybiera strukturę korony, jasnego okrągłego dysku wokół Słońca lub Księżyca, otoczonego jednym lub kilkoma kolorowymi pierścieniami.

Zdjęcia korony na chmurze na Filipinach. Foto: Ma Ri Lou / Jobelle Pajanel / Hiericus Vitto 

DobraPogoda24


Komentarze
Ewa

Średniowiecze!

16 kwiecień 2021 - 02:16
Odpowiedz
Rafal

A skąd wiadomo że to nie znak od diabła? 😂

16 kwiecień 2021 - 10:10
Odpowiedz
Krzysztof

Znaki na niebie miały być widoczne w dniach ostatnich tego świata.W Ewangelii Łukasza 21:11 czytamy: ,,Będą też wielkie trzęsienia ziemi, a w jednym miejscu po drugim głód i epidemie.Ludzie będą oglądać straszne zjawiska i wielkie znaki z nieba."

16 kwiecień 2021 - 11:31
Odpowiedz
Anna

Prawda :)

16 kwiecień 2021 - 13:42
Odpowiedz
Krzysztof

Wiadomo z Biblii, diabeł został zrzucony z nieba na ziemię.W Księdze Objawienia 12:9 czytamy: ,,Dlatego wielki smok, pradawny wąż, zwany Diabłem i Szatanem, który zwodzi cały świat został zrzucony na ziemię razem ze swoimi aniołami."

16 kwiecień 2021 - 11:45
Odpowiedz
Leo

Boga nie ma i nigdy nie było!!!

17 kwiecień 2021 - 17:20
Odpowiedz