| |
Zagrożenie!
Konwekcja przyniesie liczne burze. Będzie ulewny deszcz i silny wiatr z gradem. Niestabilne powietrze nad krajem

Konwekcja przyniesie liczne burze. Będzie ulewny deszcz i silny wiatr z gradem. Niestabilne powietrze nad krajem

Nad Polskę napływa chłodne i niestabilne powietrze polarnomorskie, w którym w ciągu dnia uaktywni się masowa konwekcja. W wielu regionach rozwiną się rozproszone burze z ulewnym przelotnym deszczem i silnym wiatrem, punktowo z drobnym gradem. Zjawiska miejscami będą na granicy pierwszego stopnia alertu pogodowego. Głównym zagrożeniem będzie silny wiatr w czasie przechodzenia komórek burzowych, a w mniejszym stopniu intensywny deszcz.

Liczna rozproszona konwekcja przyniesie burze w Polsce do 21 lipca 2023

Masowa konwekcja przyniesie burze w Polsce z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem do 21 lipca 2023

Napływające powietrze jest chłodne i niestabilne, ale również bardzo zasobne w wilgoć szczególnie w dolnej części troposfery. Wraz z upływem dnia i pojawieniu się większych przejaśnień zacznie rosnąć chwiejność termodynamiczna w której rozwiną się dość liczne, ale rozproszone komórki burzowe.

Burze zanotowane w Polsce minionej doby do godziny 10:10, 20 lipca 2023

Burze przechodzą w Polsce, niosą ulewny deszcz, silny wiatr i grad, masowa konwekcja do 21 lipca 2023

Burze w pierwszej części dnia ponownie uaktywniły się na południowym wschodzie między wschodnią Małopolską i Podkarpaciem. Lokalne komórki burzowe rozwinęły się także w rejonie środkowego i zachodniego wybrzeża. W kolejnych godzinach szczególnie w drugiej połowie dnia warunki do liczniejszej konwekcji będą jeszcze lepsze i wtedy uaktywni się liczny rozwój rozproszonych burz, zwłaszcza na północy, w centrum i na wschodzie kraju. Generalnie najwięcej lokalnych burz w ciągu najbliższej doby zanotujemy we wschodniej połowie Polski.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 21 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 21 lipca 2023

W rejonie komórek konwekcyjnych z burzami spodziewamy się umiarkowanego i lokalnie dość silnego natężenia zjawisk. Suma opadów na ogół sięgnie do 5-25 mm, a porywy wiatru osiągną do 50-80 km/h. Punktowo spadnie również niewielki grad.

Prognoza burz do godziny 20:00, 20 lipca 2023 według IMGW

Rozproszone burze największą intensywność osiągną w godzinach popołudniowych, a wieczorem i nocą będą stopniowo zanikać. Komórki burzowe będą się przesuwać zgodnie z ruchem powietrza w atmosferze, z zachodu na wschód. W tym czasie obszar niestabilnego powietrza będzie się zmniejszał od zachodu w na wschód.

Prognozowane niestabilne powietrze w którym miejscami rozwiną się burze w Polsce, godziny popołudniowe 20 lipca 2023

Niestabilne powietrze i masowe burze z ulewnym deszczem w Polsce, gdzie zagrzmi do 21 lipca 2023

W piątek 21 lipca lokalne burze ponownie pojawią się w Polsce, głównie na zachodzie i południowym zachodzie w kierunku centrum, zwłaszcza między Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną i Górnym Śląskiem po Ziemie Łódzką. Konwekcja uaktywni się szczególnie w godzinach popołudniowych i wczesnym wieczorem. Przewidywane prawdopodobieństwo i siłę burz sprawdzicie po aktualizacji prognozy burz w naszej zakładce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Dziś po 15 taka nawałnica z dużym gradem, ze nigdy czegoś takiego nie widziałem i mój powiat łaski też nie. Lokalnie biało się zrobiło i krzaki jak w zimie 😍natura dała mi prezent na 28 urodziny spóźniony, ale jednak. Czekam na kolejne. A pierwsza była taka, że piorun tak walnął, że nie uszkodził mi routera 😀. Jesteście cudowni. Pozdrawiam i czekamy na kolejne.

20 lipiec 2023 - 16:09
Odpowiedz