| |
Zagrożenie!
Konkurs na projekt przydomowej elektrowni wiatrowej. Do wygrania milion złotych

Konkurs na projekt przydomowej elektrowni wiatrowej. Do wygrania milion złotych

Polska w najbliższych latach musi mieć coraz bardziej wyraźny miks energetyczny, z coraz większym udziałem energii odnawialnej. W tym roku notowany jest postęp na rynku fotowoltaiki. Moc przyłączeniowa paneli przekroczyła już 1 GW, ale to nadal bardzo duża przepaść np. w porównaniu do Niemiec.

Niewykorzystanym rynkiem energii odnawialnej nadal pozostaje wiatr. Z tego powodu zorganizowano konkursWielkie Wyzwanie Energia”. Milion złotych czeka na najlepszy projekt przydomowej elektrowni wiatrowej. Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Konkurs Wielkie Wyzwanie Energia Przydomowa elektrownia wiatrowa

W rywalizacji mogą wziąć udział naukowcy, studenci, koła naukowe, przedsiębiorcy, a także entuzjaści i pasjonaci konstruowania nowych urządzeń. Chętni maja rok na powstanie projektu. Konkurs rozstrzygnie test wiatrowy.

Polska energetyka musi się przekształcić, dlatego odnawialne źródła energii powinny być przyszłością, a nie zagrożeniem dla obecnego systemu energetycznego opartego głównie na węglu. Aktualnie około 40% wytwarzanej energii elektrycznej w Polsce jest wykorzystane w mieszkaniach i budownictwie wielorodzinnym. To znacznie więcej od innych państwach Unii Europejskiej.

Podstawowym warunkiem udziału w konkursie jest wypełnienie prostego formularza i uzyskanie statusu Uczestnika. Należy to zrobić w terminie, od 1 stycznia, do 10 maja 2020 roku. Zwycięski projekt poznamy jesienią 2020 roku. Środki na konkurs pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój finansowanego z Funduszy Europejskich.

DobraPogoda24, NCBR


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!