| |
Zagrożenie!
Komórki burzowe w wielu regionach Polski. Powstał lej trąby powietrznej. Grad i wiatr powoduje szkody

Komórki burzowe w wielu regionach Polski. Powstał lej trąby powietrznej. Grad i wiatr powoduje szkody

Przez Polskę z zachodu na wschód kraju przechodzą liczne rozproszone burze niosące ulewny deszcz, silny wiatr i opady gradu. Lokalnie rozwinął się również lej trąby powietrznej na Ziemi Łódzkiej w pobliżu Żychlina, ale nie ma obecnie potwierdzenia, aby dotknął powierzchni ziemi. Gradobicia lokalnie powodują szkody. W rejonie Polski padło już ponad 30 tysięcy wyładowań atmosferycznych. Wieczorem i nocą na 21 lipca burze będą tracić na intensywności i zaczną zanikać.

Rozproszona konwekcja z burzami w Polsce o godzinie 16:50, 20 lipca 2023. Dane: Eumetsat

Liczne burze w Polsce, rozwinął się lej trąby powietrznej na Ziemi Łódzkiej, grad powoduje szkody, burze w nocy na 21 lipca 2023 będą zanikać

Mimo niższej temperatury, chmury burzowe rozwijają się bardzo licznie z uwagi na wysoką niestabilność napływającego powietrza polarnomorskiego oraz spore zasoby wilgoci w atmosferze. W ciągu dnia burze miejscami pojawiły się niemal we wszystkich regionach kraju, przy czym najbardziej aktywne były w centrum i na wschodzie, w tym na Ziemi Łódzkiej oraz częściowo na Mazowszu i na Podkarpaciu. Aktualnie lokalne burze przesuwają się na wschód docierając także nad Podlasie i Lubelszczyznę.

Lej rozwijającej się trąby powietrznej nad Polską widoczny w okolicach Żychlina w województwie łódzkim, 20 lipca 2023

W trakcie popołudnia groźnie zrobiło się w centrum Polski gdy pojawił się lej kondensacyjny nazywany także zjawiskiem funnel cloud. W zasadzie jest to zalążek rozwijającej się trąby powietrznej. Gdyby lej wirującego powietrza dotknął ziemi, to moglibyśmy mówić o dosłownej trąbie. Do tej pory nie ma informacji potwierdzającej uderzenie wiatru na powierzchni.

Zjawiska burzowe w Polsce notowane 20 lipca 2023

Przechodzące burze są również bardzo fotogeniczne. W chłodniejszym powietrzu tworzą się liczne piękne chmury szelfowe dość często zwiastujące zbliżanie się burzy z silnym wiatrem, aczkolwiek nie jest to regułą. Niestety, opady gradu kolejny raz spowodowały szkody. Przykładem jest miejscowość Korzenna w pobliżu Nowego Sącza, gdzie grad zniszczył elewacje budynku.

Liczne i dość silne burze zanotowane w Polsce do godziny 18:25, 20 lipca 2023

Liczne burze w Polsce, powstał lej trąby powietrznej, grad powoduje szkody, prognoza burz na noc 21 lipca 2023

Wieczorem i nocą burze będą lokalnie zanikać na wschodzie kraju. Przyniosą przelotny deszcz do 5-10 mm oraz silniejsze porywy wiatru do 50-65 km/h. Będzie to już słabsza zanikająca dzienna konwekcja, która wtedy nie powinna już generować gradu. Punktowo wyładowania mogą jeszcze wystąpić również w rejonie wybrzeża.

Prognoza burz dla Polski na noc 21 lipca według IMGW

W piątek 21 lipca lokalne burze rozwiną się głównie w trakcie popołudnia i wieczorem, zwłaszcza na południu i południowym zachodzie kraju między Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną i Górnym Śląskiem, a następnie mogą się przesunąć nieco w kierunku centrum. W rejonie burz możliwe będą ulewne opady deszczu do około 10-30 mm. Punktowo spadnie również grad. Spodziewane są również silne porywy wiatru. Stosowną prognozę burz podamy w pierwszej części dnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Potwierdzam był grad i nim sypało i to mocno i wszystko pływało. Jutro kolejne 😍

20 lipiec 2023 - 21:38
Odpowiedz