| |
Zagrożenie!
Komisja Europejska złagodziła ton w sprawie Puszczy Białowieskiej

Komisja Europejska złagodziła ton w sprawie Puszczy Białowieskiej

Blisko miesiąc temu sędziowie Trybunału Sprawiedliwości nakazali pod groźbą kar finansowych, wstrzymanie wszelkich prac w Puszczy Białowieskiej do czasu rozstrzygnięcia sporu Brukseli z Warszawą. Kolejnym niedawnym krokiem było skierowanie przez Polskę pisma do Komisji Europejskiej w którym informowano, że postanowienie dotyczące zakazu jest przestrzegane i prace są prowadzone tylko w miejscach, gdzie jest konieczne zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Dodano, że ciężki sprzęt został wycofany.

Komisja Europejska kwestionowała jednak prawdziwość tych zapewnień, co więcej otrzymywała skargi, że prace w Białowieży cały czas są prowadzone i że wycofanie ciężkiego sprzętu nie rozwiązuje problemu.

Las Puszcza Białowieska

Tymczasem obecnie KE wstrzymała się z decyzją w sprawie Puszczy Białowieskiej i prosi Polskę o dodatkowe wyjaśnienia - ustaliło Polskie Radio. Do tej pory urzędnicy w Komisji mówili, że bardzo szybko zostanie opublikowana analiza ekspertów dotycząca prowadzonych prac, która ma być podstawą wniosku do unijnego Trybunału o nałożenie kar finansowych na Polskę. Teraz urzędnicy w Komisji już nie mówią o pośpiechu. Podkreślają, że jeszcze raz muszą być przeanalizowane dokumenty, którymi dysponuje Bruksela i wysłane powinny być pytania do strony polskiej. Dodają, że dopiero na podstawie oficjalnej odpowiedzi z Warszawy podjęta zostanie decyzja, czy Komisja zwróci się do Trybunału o nałożenie kar, czy też zakończy ten etap sporu.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!