| |
Zagrożenie!
Kometa C/2020 F3 NEOWISE widoczna w Polsce (zdjęcia). Gdzie można zobaczyć, o której godzinie obserwować?

Kometa C/2020 F3 NEOWISE widoczna w Polsce (zdjęcia). Gdzie można zobaczyć, o której godzinie obserwować?

Lipiec przynosi nie lada atrakcję dla miłośników astronomii i meteorologii. Pod koniec pierwszej dekady lipca zaczęła być widoczna w Polsce Kometa C/2020 F3 NEOWISE. Z każdym kolejnym dniem czas i możliwość jej obserwacji w Polsce zacznie się wydłużać. Kometa C/2020 F3 NEOWISE została odkryta w marcu, a 3 lipca przeszła przez peryhelium. Obecnie oddala się od Słońca i jednocześnie zbliża w kierunku Ziemi. Najbliżej naszej planety znajdzie się 23 lipca.

Warunki do obserwacji komety C/2020 F3 NEOWISE w Polsce stają się coraz bardziej korzystne. Aktualnie stała się obiektem okołobiegunowym, a to oznacza, że już nie zachodzi! Najlepsza pora do obserwacji komety, to nadal 1-3 godziny przed wschodem Słońca. Z uwagi jednak na to, że kometa C/2020 F3 NEOWISE jest już obiektem całonocnym w Polsce, to można próbować odnaleźć ten obiekt na niebie w innych godzinach nocnych.

Kometa C/2020 F3 NEOWISE widoczna z terytorium Polski, lipiec 2020

Kometa C/2020 F3 NEOWISE widoczna w Polsce. Gdzie można zobaczyć o której godzinie

Kometę szukamy bardzo nisko nad północno wschodnim horyzontem kilka godzin przed wschodem Słońca. Z tego powodu musimy znaleźć miejsce, gdzie zabudowa, drzewa itp. nie będą nam utrudniać obserwacji. Kometa C/2020 F3 NEOWISE znajduje się w konstelacji Woźnicy, dlatego gwiazdy tego gwiazdozbioru służą pomocą w jej odnalezieniu, zwłaszcza gwiazda Kapella, bowiem kometa znajduje się na linii łączącej tę gwiazdę z Menkalinan.

Pozycja komety C/2020 F3 NEOWISE w konstelacji woźnicy względem gwiazdy Kapella i Menkalinan na 3 godziny przed wschodem Słońca. Dane: Stellarium 

Kometa C/2020 F3 NEOWISE gdzie szukać o której godzinie obserwować w Polsce lipiec 2020

Bardzo pomocna w obserwacji komety będzie lornetka. Dzięki niej zobaczymy znacznie wyraźniej głowę komety i ciągnący się za nią warkocz składający się z pyłu.

Kometa C/2020 F3 NEOWISE w Polsce gdzie i o której godzinie szukać i obserwować lipiec 2020

Do naszej redakcji nadsyłacie zdjęcia bardzo pięknej i wyraźnej komety C/2020 F3 NEOWISE widocznej z terytorium Polski.

Kometa C/2020 F3 NEOWISE w towarzystwie obłoków srebrzystych widoczna z terytorium Polski, lipiec 2020

Kometa C/2020 F3 NEOWISE jak obserwować gdzie o której godzinie w Polsce kometa w towarzystwie obłoków srebrzystych

– „Pokazała się na północnym nieboskłonie. Tej nocy warunki pogodowe na Pomorzu były bardzo łaskawe. Po zachodzie słońca przejaśniło się, przez co możliwa stała się obserwacja tego ciała niebieskiego. Dodatkowym bonusem tej nocy były przepiękne obłoki srebrzyste (NLC). Połączenie tych dwóch spektakularnych zjawisk prezentuję na fotografiach wykonanych, w nocy 8/9 lipca 2020 w okolicach Chojnic (woj. pomorskie)” – napisał do nas Łukasz Górski.

Kometa C/2020 F3 NEOWISE i obłoki srebrzyste o której godzinie obserwować w Polsce, lipiec 2020

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!