| |
Zagrożenie!
Międzygwiezdna Kometa 2I Borisov na najnowszym zdjęciu

Międzygwiezdna Kometa 2I Borisov na najnowszym zdjęciu

Odkryta w tym roku przez astronoma amatora z Krymu międzygwiezdna kometa 2I Borisov przemierza nasz układ słoneczny. Niestety, jest zbyt mała, aby można było ją zobaczyć gołym okiem. Astronomowie rejestrują ten niesamowity obiekt za pomocą najlepszych dostępnych teleskopów.

Od czasu pierwszego zauważenia komety pod koniec sierpnia br. przez Giennadija Borysowa, 2I Borisov zbliżyła się na tyle, aby z niewielkiej plamy można było ją dostrzec znacznie wyraźniej.

Najnowsze zdjęcie zostało zrobione za pomocą teleskopu na Hawajach przez astronomów P. van Dokkum, G. Laughlin, C. Hsieh, S. Danieli z Yale University. To obecnie najlepsze dostępne zdjęcie tej komety

Kometa 2I Borisov, 24 listopada 2019 roku. Dodatkowo na zdjęcie naniesiono Ziemię w celu porównania wielkości

Kometa 2I Borisov najlepsze zdjęcie informacje obserwacje

28 grudnia br. w czasie najbliższej odległości, Ziemię od komety 2I Borisov, będzie dzielić dystans około 30 mln kilometrów. Dla porównania, dystans dzielący Ziemię od Księżyca, to 384,4 tys. km.

Według astronomów, jądro komety ma szerokość około 1,6 kilometra. Natomiast ogon, który składa się głównie z kryształów pyłu i lodu, ma ponad 150 tys. kilometrów długości. To około 12 razy więcej od Ziemi!

Do tej pory astronomowie badający kometę 2I Borisov zauważyli, że jest ona niezwykle podobna do komet pochodzących z naszego układu słonecznego. Nadal jednak nie wiadomo dokładnie, skąd przybyła ta obca kometa, ani jak długo podróżowała przez przestrzeń międzygwiezdną, aby do nas dotrzeć. W tej chwili wiemy, że przybyła na płaszczyźnie galaktycznej, z kierunku gwiazdozbiorów Kasjopei i Perseusza.

DobraPogoda24, keckobservatory


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!