| |
Zagrożenie!

USA wycofają się z Klimatycznego Porozumienia Paryskiego?

Donald Trump to znany sceptyk klimatyczny, który wielokrotnie w swoich wypowiedział podkreślał, że jego kraj powinien wycofać się z Porozumienia Paryskiego zawartego 12 grudnia 2015 roku. Przypomnijmy, wbrew optymizmowi głoszonemu wtedy m.in. Baracka Obamę, Jean-Claude Junckera i Ban Ki Moona nie przynosi ono globalnego przełomu. Treść zawartego porozumienia wskazało jednoznacznie na fiasko polityki klimatycznej prowadzonej przez UE!

Prezydent Donald Trump

31-stronicowe porozumienie paryskie nie wskazuje obowiązku wprowadzenia limitów emisji CO2 w poszczególnych państwach. Oznacza to, że kraje UE zgodnie  wcześniejszymi ustaleniami, będą w najbliższych latach redukować emisję gazów cieplarnianych stopniowo odchodząc od węgla, a pozostałe największe gospodarki świata, takie jak np. USA, Rosja, Chiny i Indie mają tylko mieć na uwadze zmniejszenie emisji, ale jej ograniczenie pozostaje dobrowolne. Jedyne co udało się uzyskać w porozumieniu, to kwotę 100 mld dolarów rocznie przekazywaną od 2020 roku przez kraje bogate państwom biedniejszym, narażonym na skutki zmian klimatu. Wszystkie te działania mają ograniczyć do 2050 roku wzrost temperatury globalnej, do poziomu 1.5-2 st. C. sprzed czasów preindustrialnych. W zawartym porozumieniu znajduje się również zapis o regularnym sprawdzaniu postępów w walce z globalnym ociepleniem co 5 lat.

 
 

Tymczasem Donald Trump wycofa Stany Zjednoczone z porozumienia paryskiego w sprawie klimatu. Taką informacje podaje amerykański portal informacyjny AXIOS powołując się na bliskich współpracowników prezydenta. Na ostateczną decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych miał wpłynąć list grupy 22 senatorów, którzy namawiali go do tego kroku. Według AXIOS Donald Trump wraz z szefem Agencji Ochrony Środowiska Scottem Pruitem ma teraz zdecydować czy rozpocząć proces formalnego wycofania USA z układu, co może zając 3 lata, czy wybrać szybszą ale bardziej radykalną drogę i wypowiedzieć traktat ONZ w tej sprawie. Według telewizji CBS Donald Trump rozpoczął już informowanie sojuszników o swojej decyzji, aczkolwiek Biały Dom na razie nie wydał żadnego oświadczenia.

Służby prasowe wspólnoty poinformowały, że Komisarze Unii Europejskiej nie zostali jeszcze ostrzeżeni o możliwości wycofania się Stanów Zjednoczonych z paryskich porozumień klimatycznych. Taka decyzja może pogłębić rozdźwięk pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Porozumienie klimatyczne z Paryża zostało zawarte w 2015 roku przez ponad 190 państw. Dotychczas tylko dwa kraje nie poparły układu - Nikaragua i Syria.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!