Klimat się ociepla. Polacy coraz częściej stawiają na opony całoroczne
Ocieplający się klimat w Polsce ma coraz częściej wpływ na decyzje, jakie podejmujemy w szerokim aspekcie naszego życia w ciągu całego roku. Przykładem może być zakup opon. Mimo, że warsztaty wulkanizacyjne namawiają klientów do dwukrotnej ich wymiany (na letnie i zimowe), to klienci znacznie częściej zaczynają stawiać na opony całoroczne.
Dowodem na to są dane Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, z których wynika, że producenci i importerzy opon odnotowali w 2018 roku największy wzrost sprzedaży opon całorocznych - aż o 49%!
Powodów takiej decyzji kierowców jest wiele. Głównym czynnikiem jest przede wszystkim ocieplający się klimat. Rzadkie w ostatnich latach mroźne i śnieżne zimy powodują, że kierowcy, szczególnie w rejonie dość szybko odśnieżanych miast częściej rezygnują ze stosowania opon zimowych. Innym czynnikiem jest zmienna pogoda charakterystyczna dla naszego kraju. W przypadku stosowania opon całorocznych, nie będziemy zaskoczeni nagłym pojawieniem się opadów śniegu poza sezonem zimowym, np. w kwietniu lub maju, gdy większość kierowców już stosuje opony letnie.
Kolejnym powodem są testy, które jednoznacznie wskazują, że pomiędzy średniej klasy oponami całorocznymi, a zimowymi (lub letnimi), różnica osiągów jest nieznaczna (jazda na śniegu oraz w deszczu – na lodzie żadna opona nam nie pomoże).
Ponadto oszczędzamy czas, bowiem rezygnujemy z uciążliwego umawiania się z wulkanizatorami na dwukrotną wymianę opon w ciągu roku, co również ma wpływ na oszczędność w naszym portfelu. Do tego dochodzi stosunkowo niewielka odległość pokonywana w ciągu całego roku (5-10 tys. km), głównie w rejonie miast, gdzie najczęściej samochód służy do przemieszczenia się do pracy, odwiezienia dzieci do szkół i wybrania się na zakupy.
Kończący się sezon zimowy 2018/2019 w Polsce, również zapisze się jako ciepły. Na przeważającym obszarze kraju dni z co najmniej kilkucentymetrową warstwą śniegu nie było wiele. Wyraźnie widać kilka krótkotrwałych szczytów, gdy powierzchnia kraju była pokryta śniegiem w ponad 80% przez zaledwie 9 dni.
Dane: IMGW, PZPO, CBK PAN
Też postawiłem na całoroczne, Geolandar G015 od Yokohamy. Robię około 40 tys km rocznie. Jeździ się komfortowo i bezpiecznie.
Zgadza się zmiana klimatu wpływa na zmianę podejścia do opon całorocznych. Też zastanawiam się poważnie nad przejściem na całoroczne. Może nawet jak kolega pójdę w Yokohame bo widziałem, że mają nowy model 4SAW21