| |
Zagrożenie!
Kilka wichur uderzy w Polskę. Prognozy wiatru są fatalne. Ryzyko zniszczeń jest duże

Kilka wichur uderzy w Polskę. Prognozy wiatru są fatalne. Ryzyko zniszczeń jest duże

Wszystko na to wskazuje, że nasze prognozy wiatru zapowiadające uderzenie wichury w Polskę w nowym tygodniu sprawdzą się bez większych zmian. Najnowsze prognozy nadal podtrzymują, że nad Polską przejdzie około 2-3 wichury, z których jedna ma być najsilniejsza. Wichury mają uderzyć w kilku falach około 17-18-19 lutego 2022. Uaktywnienie silnej cyrkulacji strefowej z rozwinięciem bardzo silnego prądu strumieniowego, będzie sprzyjać powstawaniu licznych ośrodków niżowych. Musimy bardzo uważnie śledzić prognozy trajektorii tych niżów, gdyż od tego ostatecznie będzie zależeć prędkość wiatru. Wichury potwierdzają wszystkie wiodące modele numeryczne, a to oznacza, że uderzenie wiatru na pewno wystąpi. Sprawdźmy, najnowsze mapy wiatru.

Silne wichury przejdą przez Polskę. Wstępnie prognozowany wiatr, 19 lutego 2022. Model GFS

Wichury uderzą w Polskę, najnowsze prognozy wiatru na 17-18-19 lutego 2022, przegląd prognoz i mapy wiatru

W prognozach jest podtrzymane uaktywnienie bardzo silnej cyrkulacji strefowej, a to oznacza, że nad Atlantykiem pod osią bardzo silnego prądu strumieniowego pojawią się doskonałe warunki do powstania licznych ośrodków niskiego ciśnienia. Aktualne prognozy powróciły do wariantu przejścia jednego głównego układu niżowego, ale w jego rejonie rozwinie się również kilka mniejszych, ale dość głębokich cyklonów. Z tego powodu pojawia się w prognozach mniej korzystny wariant, bo ryzyko przejścia kilku wichur.

Wstępnie prognozowane położenie głębokiego niżu nad Atlantykiem, noc 16/17 lutego 2022

Mapy wichury w Polsce, prognoza wiatru 17-18-19 lutego 2022

Pewny jest więc wariant powstania bardzo rozległego i głębokiego niżu nad Atlantykiem. I teraz najważniejsze jest to, co się wydarzy w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin. Niż ten będzie się przesuwał znad Atlantyku przez Skandynawię i Bałtyk w kierunku Rosji. W tym czasie wpłynie bezpośrednio na warunki pogodowe w naszym kraju powodując wichury oraz przynosząc opady i miejscami burze. Wiele wskazuje na to, że w obszarze obniżonego ciśnienia rozwiną się również niże wtórne, a to zwiększy prawdopodobieństwo przejścia kilku wichur. Musimy bardzo uważnie śledzić najnowsze obliczenia, które wskażą dokładną trajektorię niżów widocznych na mapie synoptycznej.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, 17 lutego 2022. Model GFS

Wichura w prognozach dla Polski, najnowsze mapy wiatru, 17-18-19 lutego 2022

Wichury potwierdzają aktualnie wszystkie wiodące modele numeryczne w tym GFS i ECMWF. Silnego wiatru należy oczekiwać w Polsce szczególnie między 17-19 lutego, aczkolwiek w kilku okresach. Aktualne prognozy nadal podtrzymują porywy wiatru na nizinach miejscami przekraczające 100 km/h, lokalnie silniej nawet 110-120 km/h. Wiatr o tej prędkości w Polsce zawsze powoduje liczne przerwy w dostawie energii elektrycznej, częste zablokowanie dróg w wyniku powalenia drzew, a także ryzyko uszkodzenia lub zerwania dachu.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, 18 lutego 2022

Wichury w Polsce, najnowsze prognozy luty 2022, przegląd prognoz

Co ciekawe, aktualnie oba główne modele globalne przewidują niebezpieczną sytuację około 19 lutego, gdy blisko Polski miałby się znaleźć niż. Wówczas wiatr, zwłaszcza po jego południowej i zachodniej stronie od centrum układu miałby być najsilniejszy. Prognoza ta miejmy nadzieję, że ulegnie zmianie, a tym samym trajektoria niżu się zmieni na bardziej łagodną dla Polski, bo w innym przypadku może być bardzo groźnie.

Groźne wichury w Polsce. Wstępnie prognozowany wiatr 19 lutego 2022. ECMWF

Silna wichura w Polsce, będą zniszczenia, prognoza wiatru 19 lutego 2022

Wichury w Polsce, będą wynikiem uaktywnienia się silnej cyrkulacji strefowej, nasilenia gradientu poziomego ciśnienia, obecności bardzo silnego prądu strumieniowego wspomagającego przepływ powietrza oraz samego ruchu wirowego układu niżowego. Spodziewamy się również burz z liniowymi układami szkwałowymi. Sytuacja nadal jest rozwojowa, gdyż mogą zajść korekty zasięgu centrum układów niżowych, od których ostatecznie, będzie zależeć prędkość wiatru. prognozy monitorujemy, będziemy informować na bieżąco o kolejnych najnowszych wyliczeniach.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Malinka

Szanowni Państwo, od pewnego czasu obserwuje wyliczenia modeli i zestawiam to z rzeczywistoscią i dla przykładu: prognozowany na dzisiaj max. poryw dla mojej miejscowości 16 m/s a "dmuchnelo" raptem 9,9 m/s. Od pewnego czasu modele są mocno "podkręcone". Fakt, będzie wiało, będzie kilka mocniejszych epizodów związanych z ośrodkami niżowymi. Wszystko zależy od zagęszczenia izobar, głębokości niżu, trajektorii i temperatury. Mam nadzieję, że obejdzie się bez strat materialnych i oczywiście ludzkich. Serdecznie pozdrawiam redakcję i czytelników.

13 luty 2022 - 11:49
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Szanowna Pani, pisanie dziś przed godziną 12 o maksymalnym porywie wiatru jest zbyt wczesne. Prognoza jeżeli już to dotyczy całego dnia, więc maksymalny poryw wiatru może dopiero wystąpić. Nie wiemy, jakiej lokalizacji dotyczy Pani wpis. Po drugie prognozy dotyczą porywów wiatru na wysokości 10 m na otwartej przestrzeni. Po trzecie prędkość wiatru zależy od wiatromierza i jego miejsca montażu (nie może być zasłonięty w promieniu co najmniej kilkudziesięciu metrów z żadnej strony) oraz od tego, czy wiatromierz jest skalibrowany, posiada odpowiedni certyfikat jakości. Pomiary amatorskie często nijak mają się do prognoz i rzeczywistych wskazań. Prognozy nie są "podkręcone". Lokalnie w przypadku wystąpienia burzowej linii szkwałowej porywy wiatru mogą być większe od prognoz.

13 luty 2022 - 11:56
Odpowiedz
Janusz

Pani Malinko to co sie zaczyna w tym roku to jest dopiero początek co nas czeka. Kataklizmy zniszczenia a na dodatek sie szykuje susza i to nie tylko u nas, ale w Europie , Ameryce i w Rosji. Trzeba sie przygotować na miliardowe straty, najbardziej mi żal zwierząt bo człowiek wszystko niszczy dla pieniędzy. Od 03 01 2022 przestałem sie zajmować Arktyką i jest coraz gorzej w tym dniu zajmowała 18 miejsce powierzchni lądolodu , a na dzień dzisiejszy jest na 8 miejscu , 1 jest najgorsza. A będzie jeszcze gorzej. Ale kogo to obchodzi. Pozdrawiam Janusz.

13 luty 2022 - 13:28
Odpowiedz
Malinka

Szanowny Panie Januszu, ma Pan rację, całkowity brak poszanowania dla natury, nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych, brak odbudowy drzewostanu, zanieczyszczanie rzek i oceanów a nawet stawianie wiatraków na ogromny wpływ na to co dzieje się w atmosferze. Jednym słowem za dużo betonu, plastiku, człowiek jest zbyt zachłanny i konsekwencje właśnie się materializują.

13 luty 2022 - 13:55
Odpowiedz
Malinka

Wszystkie odnotowane pomiary są dostępne w internecie. Poczekajmy do poniedziałku/wtorku, wtedy kolejne aktualizacje modeli określą przebieg ośrodków niżowych. Na ten moment to tylko symulacja, która niekoniecznie musi się sprawdzić. Niże mogą szybciej się wypełnić, mniej pogłębić lub zmienić całkowicie trajektorię. Pozdrawiam.

13 luty 2022 - 13:31
Odpowiedz
Janusz

A co Panią przekona , że tak może być , jak spadnie Pani dach z domu to zmieni Pani zdanie?

13 luty 2022 - 14:05
Odpowiedz