| |
Zagrożenie!
Kierowcy trafili na oberwanie chmury. Nieprzejezdnymi drogami próbują się przeprawić. Ulewy rozszerzą zasięg

Kierowcy trafili na oberwanie chmury. Nieprzejezdnymi drogami próbują się przeprawić. Ulewy rozszerzą zasięg

W bardzo chwiejnej, wilgotnej i ciepłej masie powietrza na południu Europy nadal w najbliższych dniach będą utrzymywać się warunki do powstania bardzo silnych burz. Nie tylko gradobicia i wichury są problemem, ale znowu dają o sobie znać nawalne opady deszczu powodujące powodzie błyskawiczne. Kolejne przykłady z ostatniej doby pochodzą z Rumunii oraz Bośni i Hercegowiny, gdzie doszło do oberwania chmury. Kierowcy trafili w kilku regionach na potężne ulewy, które zalały drogi w rejonie miejscowości Sinaia i Doboj.

Kierowcy trafili na oberwanie chmury w Rumunii. Zalane drogi w rejonie miejscowości Sinaia w okręgu Prahova, 20 lipca 2023. Foto: FB Meteoplus

Potężne oberwanie chmury w Rumunii oraz Bośni i Hercegowinie, lipiec 2023. Nieprzejezdne drogi w regionach

W ostatnich dniach raportowaliśmy głównie o gigantycznych gradobiciach w Europie ze średnicą gradzin osiągającą miejscami nawet 10-15 cm, ponadto nawałnice przynosiły również potężne uderzenia wiatru powyżej 100 km/h. Mniejszym zagrożeniem były ulewy, ale i to ponownie zaczyna się zmieniać, bo napływają kolejne dane, tym razem również o ogromnych opadach deszczu, jakie towarzyszą burzom.

Silne burze z gradem i ulewnym deszczem zanotowane w południowo wschodniej Europie w ciągu minionej doby do godziny 12:35, 21 lipca 2023

Kierowcy trafili na oberwanie chmury w Rumunii, lipiec 2023, powódź zalała drogi

Stacjonarna ulewa dała o sobie znać szczególnie w Rumunii w okręgu Prahova, gdzie doszło do zalania dróg. Część z nich była nieprzejezdna. Powstały gigantyczne korki, ale część kierowców zaczęła ryzykować i wjeżdżała w masę wody zalegającą na drogach. Nigdy tego nie róbmy, gdyż po zalaniu silnika zostaniemy odcięci od suchego lądu i często na dachu samochodu będziemy musieli czekać na nadejście pomocy, ponadto nie widać na zalanej drodze potencjalnych przeszkód i ukształtowania terenu. Nurt wody miejscami potrafi być silny i ściągnie nas do rzeki lub głębokiego rowu, a to może się skończyć tragicznie.

Skutki potężnej ulewy w Rumunii. Oberwanie chmury w okręgu Prahova, 20 lipca 2023

Silną ulewę minionej doby zanotowano również miejscami w Bośni i Hercegowinie szczególnie w rejonie miejscowości Doboj w Republice Serbskiej, gdzie w zaledwie 30 minut spadło blisko 30 litrów wody na m2 ziemi. Część ulic została zalana lub podtopiona.

Skutki oberwania chmury w miejscowości Doboj w Bośni i Hercegowinie, 20 lipca 2023

Najbliższej doby silne zjawiska burzowe wystąpią miejscami szczególnie między Włochami, Krajami Alpejskimi i częściowo Bałkanami, a kolejnej doby na 23 lipca może być podobnie ze znacznym rozszerzeniem silnych burz aż po wybrzeże Morza Czarnego w Rumunii i Bułgarii.

Prognoza burz dla Europy na dobę z 22-23 lipca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy na 23 lipca 2023, ulewy i powodzie

Zjawiska burzowe również miejscami w najbliższych dniach będą występować w Polsce, ale ich natężenie i skala będzie o wiele mniejsza. Najnowsza dokładna prognoza konwekcyjna na każdą dobę dla naszego kraju jest dostępna w zakładce prognoz burz. Rekomendujemy jej częste sprawdzanie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!