| |
Zagrożenie!
W pierwszej połowie sierpnia w Polsce najczęściej padają najwyższe temperatury

W pierwszej połowie sierpnia w Polsce najczęściej padają najwyższe temperatury

Termin wybrania urlopu wypoczynkowego zawsze spędza nam sen z powiek. Zastanawiamy się na ogół, które tygodnie lipca lub sierpnia wybrać? Jeśli jednak spojrzymy na statystykę to nasuwają się dwa zasadnicze wnioski.

Lipiec jest najbardziej mokrym miesiącem w Polsce, więc przypada spore prawdopodobieństwo trafienia na opady w tym pochodzenia burzowego. Z kolei historia w pierwszej połowie sierpnia wskazuje, że w tym terminie zdarzają się najczęściej najwyższe temperatury notowane w sezonie letnim. Mało tego, to właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej lokalnych rekordów absolutnych. W ostatnich latach, zwłaszcza w południowej połowie Polski ta sytuacja była nagminna. Jest to więc dobry okres dla osób, które uwielbiają się opalać i wypoczywać aktywnie nad wodą.

Poniżej znajdziecie rekordy temperatur zanotowanych na stacjach synoptycznych w Polsce od 1951 roku. Mimo, że miejscami zdążyły one ulec zmianie, to zwróćmy uwagę na terminy ich ustanowienia. W większości przypadków miały one miejsce w pierwszej połowie sierpnia!

Rekordy temperatur w Polsce

Przykładem może być nasz redakcyjny Rzeszów (sprawdź ekstrema temperatur). Późniejsze zmiany rekordów, to m.in. 34.5 st. C. w Krośnie (1 września 2015 roku), 38.9 st. C. we Wrocławiu (8 sierpnia 2015 roku) w Obserwatorium Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!