Katastrofalna powódź na wschodzie. Woda uszkodziła setki tysięcy domów. W rzekach mnóstwo aut
Katastrofalna powódź dotknęła południowe Chiny. Setki tysięcy osób musiało opuścić domy i ratować życie przed nadciągającą falą powodziową. Bardzo trudna sytuacja panuje w prowincji Jiangxi, Guangdong i Zhejiang. Woda uszkodziła lub zniszczyła domy około 1 mln ludzi szczególnie w miastach Shaoguan, Heiyuan i Meizhou. Powódź powoduje zupełny chaos, gdyż z dnia na dzień odwołano zajęcia, zawieszono prace oraz wstrzymano transport publiczny również z powodu ryzyka osuwisk. Ulewny deszcz, a w konsekwencji fala powodziowa zniszczyła także liczne pojazdy i uprawy.
Potężna powódź w Chinach, czerwiec 2022. Foto: YT
Z powodu powodzi w Chinach ponad 60 tysięcy osób jest uznawane za zaginione. Chińscy meteorolodzy wydali pierwszy w tym roku czerwony alarm wskazujący na poważne niebezpieczeństwo wysokich stanów wód w rzekach z ryzykiem zalewania terenów w ich pobliżu. Na wielu nagraniach widać, że w prowincji Zhejiang, na północ od Guangdong, ekipy ratownicze w nadmuchiwanych łodziach zabierały mieszkańców, którzy nie mogli opuścić swoich domów w zalanych wioskach.
Skutki powodzi w Chinach, czerwiec 2022
Z kolei w centralnej prowincji Henan zbiorniki retencyjne osiągnęły ekstremalny poziom grożący przelaniem i spłynięciem fali powodziowej w dół rzeki. Skutki powodzi w Chinach odczuło już ponad 1,4 mln mieszkańców, ale to nie koniec, bo przed końcem czerwca spadnie miejscami jeszcze kilkaset litrów wody na m2 ziemi.
Potężna powódź w regionie Kuangsi na południu Chin, czerwiec 2022
Prognozowana suma opadów w Chinach do końca czerwca 2022
Ogromne opady deszczu w Chinach są związane z monsunem letnim, który na południu tego kraju często pojawia się między około 10-20 czerwca, a następnie stopniowo przesuwa się w głąb kraju na północ i północny wschód. Najnowsza prognoza modelu ECMWF wskazuje, że do końca czerwca miejscami w Chinach może spaść nawet 100-800 mm wody. Zauważmy, że monsun już wkroczył do Indii, ale jeszcze nie dodarł do północno zachodnich regionów kraju w pobliżu granicy z Pakistanem, gdzie od ponad dwóch miesięcy utrzymują się piekielne upały. Prawdopodobnie do końca czerwca to się nie zmieni.
DobraPogoda24.pl