| |
Zagrożenie!
Katastrofalna powódź na południu. Potężna ulewa na drogach uwięziła ludzi w samochodach. Żywioł zalał domy i mosty

Katastrofalna powódź na południu. Potężna ulewa na drogach uwięziła ludzi w samochodach. Żywioł zalał domy i mosty

Niebezpieczne i gwałtowne burze z nawałnicami nadal nie odpuszczają w Europie. W tym sezonie często przynoszą ulewy, a w konsekwencji błyskawiczne powodzie. Kolejnym przykładem jest Rumunia, gdzie w wyniku potężnego oberwania chmury doszło do zalania dróg, domów i mostów. Ludzie zostali zaskoczeni przez żywioł, gdy nagle możliwość ucieczki odcięła im woda tworząca rzekę na drogach. Powódź w Rumunii pojawiła się szczególnie w rejonie Cislau, Buceava-Şoimus, Troas, Risca, Baldovin i Aita Mare.

Burze z ulewami przyniosły powodzie w Rumunii. Zalana budowa mostu w Aita Mare, 25 czerwca 2023. Foto: FB ISU Covasna

Ulewa i potężna powódź w Rumunii, woda zalała drogi, domy i mosty, czerwiec 2023

Gwałtowne ulewa zaskoczyły również budowniczych mostu. Ich sprzęt został zalany, gdyż znajdował się w korycie rzeki zwykle przy niskim stanie wody. Oberwanie chmury szybko zmieniło tę sytuację i na przeniesie sprzętu budowlanego było już za późno.

Silne burze niosące ulewy i gradobicie z lokalnymi powodziami notowane w rejonie Rumunii w ciągu ostatniej doby do godziny 15:35, 26 czerwca 2023

Potężne burze ulewy i powódź w Rumunii, oberwanie chmury zalało, domy, drogi i mosty w Cislau, Buceava-Şoimus, Troas, Risca, Baldovin i Aita Mare, czerwiec 2023

Co najmniej 100 gospodarstw domowych zostało zalanych na północy hrabstwa Hunedoara. Powodzie dotknęły szczególnie miejscowości Risculita, Risca i Baldovin w gminie Baia de Cris, w dolinie Crisului Alb. Z powodu ulewnego deszczu część mieszkańców, jak również zwierząt hodowlanych musiała być ewakuowana.

Skutki błyskawicznej powodzi w Rumunii, 25 czerwca 2023

W wyniku powodzi droga powiatowa 762 między Risculita i Baldovin została zablokowana. Wstrzymane zostały również dostawy energii elektrycznej do miejscowości Risculita, Risca i Baldovin zostały przerwane. Szczególnie trudna sytuacja panuje w rejonie Cerbal w Hunedoarze, gdzie woda uszkodziła dwa ważne mosty. Problem jest most drogowy na drodze powiatowej 687 na odcinku Hunedoara - Cerbal - Poiana Rachitelii przy wjeździe do gminy, gdyż został zniszczony przez powódź.

Potężna powódź zaskoczyła kierowców w Rumunii, 25 czerwca 2023

Przykładów nietypowej sytuacji wynikającej z nagłej powodzi w Rumunii jest znacznie więcej. Potężna ulewa na wielu odcinkach dróg doprowadziła do powstania dosłownych rzek, które zaskoczyły kierowców. Po zalaniu silnika samochody z pasażerami stanęły na drogach pełnej wody. Na pomoc wysłano im ciężki i wyższy sprzęt, którym ewakuowali się z zagrożonych miejsc.

Powódź w Rumunii w rejonie Beia, w okręgu Braszów, 25 czerwca 2023

W wyniku powodzi w Rumunii co najmniej jedna osoba zginęła w powiecie Arad. Obecnie trwa sprzątanie i szacowanie strat oraz przywracanie dojazdów do odciętych miejscowości.

Prognoza ulew i sumy opadów w Europie do 1 lipca 2023

Powodzie i ulewy z burzami w Rumunii, zalane drogi, domy i zerwane mosty, czerwiec 2023

W kolejnych dniach na przełomie czerwca i lipca znaczny obszar Europy znajdzie się w polu obniżonego ciśnienia w którym będą się pojawiać strefy frontowe z płytki niżami. W ich rejonie burze nadal będą przynosić ulewy i gradobicia o ograniczonym zasięgu. Ulewy burzowe są szczególnie prognozowane między północnymi Włochami i południową Szwajcarią, lokalnie na Bałkanach, a także na południu Rosji.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!