| |
Zagrożenie!
Katastrofa pogodowa na wschodzie. Huraganowy wiatr i powódź w wielu regionach. To skutki cyklonu Mocha

Katastrofa pogodowa na wschodzie. Huraganowy wiatr i powódź w wielu regionach. To skutki cyklonu Mocha

Ogromny cyklon Mocha, który powstał w Zatoce Bengalskiej na Oceanie Indyjskim uderzył minionej doby w rejon pogranicza Bangladeszu i Birmy. W szczycie rozwoju generował wiatr o sile huraganu najwyższej 5 kategorii. W momencie uderzenia w ląd przechodził z kategorii 4 do 3 i przynosił wiatr o prędkości około 250 km/h. Ulewny deszcz i wysokie fale sztormowe wdzierające się w ląd spowodowały powódź. Tysiące domów zostało zniszczonych lub uszkodzonych. W wielu przypadkach mówimy o dosłownej katastrofie pogodowej.

Cyklon Mocha widoczny na danych satelitarnych tuż przed uderzeniem w ląd Birmy, 14 maja 2023

Katastrofa pogodowa w Birmie i Bangladeszu, skutki cyklonu Mocha, maj 2023

Mieszkańcy tego biednego kraju po przeżyciu uderzenia potężnego cyklonu często muszą zaczynać wszystko od nowa, bo jeśli wiatr nie zniszczył ich dobytku, to miejscami uczyniła to woda. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej materiałów na których widzimy ogromne zniszczenia. Rośnie również liczba ofiar. Aktualnie mówi się o co najmniej 7 ofiarach, ale z pewnością nie są to jeszcze pełne dane. W Bangladeszu tuż przed uderzeniem cyklonu zarządzono ewakuację prawie 500 tysięcy ludzi. Od soboty 13.05 około 200 tysięcy uchodźców schroniło się w Cox's Bazar. Najnowsze raporty mówią o zniszczeniu co najmniej 10 tysięcy domów w tej części Bangladeszu.

Potężny cyklon Mocha w chwili uderzenia w ląd Birmy i lokalnie Bangladeszu, 14 maja 2023. Foto: NASA

Zniszczone domy i powódź, skutki cyklonu Mocha w Bangladeszu i Birmie, maj 2023

Znacznie gorsza sytuacja panuje w kraju Mjanma nazywanym również Birmą. Przed uderzeniem huraganowego wiatru zdołano ewakuować około 102 tysiące mieszkańców Rakhine. Jest to jeden z najbiedniejszych regionów, gdzie według ONZ w stanie Arakan aż 6 mln ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej.

Skutki uderzenia cyklonu Mocha w Birmie, maj 2023

Mocha był wyjątkowo dużym cyklonem. Jego obszar oddziaływania z huraganowym wiatrem, burzami i ulewami obejmował średnicę na Zatoce Bengalskiej około 1600 km. Ogromne zniszczenia dotknęły szczególnie miasto Sittwe. Wstępne raporty mówią o blisko 90% jego powierzchni. Destrukcji uległy budynki, słupy energetyczne oraz wieże telekomunikacyjne. Trwa szacowanie strat i przywracanie łączności.

Uderzenie cyklonu Mocha w miasto Sittwe w Birmie, 14 maja 2023

Mocha po uderzeniu w ląd z 4 i 3 kategorii huraganu po odcięciu od morza zaczął szybko słabnąć i ostatecznie zanikł. Pozostały jednak po nim ogromne opady deszczu, które nadal przesuwają się w głąb lądu. Nadal będzie występować zagrożenie powodziami błyskawicznymi w północnej Birmie, południowo - wschodnim Bangladeszu i dalekowschodnich Indiach, gdzie teren staje się bardziej górzysty. Ulewy spowodują lawiny błotne i osunięcia ziemi. Miejscami spadnie ponad 100-500 litrów wody na m2 ziemi.

Skutki uderzenia cyklonu Mocha, maj 2023

Mocha to pierwszy cyklon tropikalny na północnym Oceanie Indyjskim w 2023 roku. Według danych NOAA był najsilniejszym zjawiskiem w tym regionie od 2010 roku, gdy w Birmę uderzył cyklon Giri z wiatrem o prędkości 225 km/h.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!