| |
Zagrożenie!
Kataklizm pogodowy na południu. Powódź zaleje kolejne drogi i domy. Wylało ponad 20 rzek i rośnie bilans ofiar

Kataklizm pogodowy na południu. Powódź zaleje kolejne drogi i domy. Wylało ponad 20 rzek i rośnie bilans ofiar

Skutki nawalnych opadów deszczu i gwałtownych burz na południu Europy szybko nie ustąpią, zwłaszcza, że ryzyko powodzi nadal istnieje w kolejnych regionach Włoch, ale nie tylko. Rośnie bilans potężnych strat i ofiar pogodowego kataklizmu. Wielka powódź we Włoszech pochłonęła już życie co najmniej 14 osób. Wylały 23 rzeki w ponad 40 gminach w regionie Emilia-Romania. Około 20 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do ewakuacji. Uaktywniły się osuwiska, a w prognozach widnieją kolejne nawałnice mogące prowadzić do nowej powodzi.

Wielka powódź we Włoszech. Zalane domy i drogi w mieście Rawenna, maj 2023. Foto: FB Meteo News

Wielka powódź we Włoszech, woda zalewa drogi i domy, ryzyko nowej powodzi w prognozach, maj 2023

Bilans strat we Włoszech ciągle rośnie i wygląda na to, że mieszkańcy kraju szybko nie otrząsną się po uderzeniu potężnego żywiołu. Najnowsze dane mówią o co najmniej 14 ofiarach. Większość to osoby starsze, które zostały porwane przez nurt fali powodziowej lub zginęły we własnych domach zalani przez wodę. Tylko w miniony czwartek 18.05 służby ratunkowe odnalazły 5 ciał starszych ludzi w okolicach Rawenny. Mimo, że woda w najbardziej zalanych miastach zaczyna opadać, to nadal rośnie zasięg powodzi, bo woda spływa do miejscowości niżej położonych.

Nowe zagrożenie powodziowe w prognozach. Przewidywane sumy opadów między pograniczem Włoch, Szwajcarii i Francji po północną Afrykę do 23 maja 2023

Powódź we Włoszech rozszerza zasięg, nowe zagrożenie powodziowe w prognozach, maj 2023

Sytuacja pogodowa nad południową Europą w kolejnych dniach nadal będzie niestabilna. Najnowsze wyliczenia modeli numerycznych wskazują kilka regionów, które będą zagrożone nawalnymi opadami deszczu i burzami w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Szczególnie niebezpieczna sytuacja jest wyliczana dla regionu północno zachodnich Włoch na zachód w pobliżu Turynu w kierunku pogranicza z Francją i Szwajcarią. Skumulowana suma opadów na tym obszarze może wynieść nawet ponad 100-300 litrów wody na m2 ziemi. Jeśli prognoza się sprawdzi, to ryzyko nowej powodzi i osunięć ziemi w tym regionie będzie bardzo duże. Inne regiony zagrożone nawalnymi opadami deszczu, to rejon Sardynii i być może lokalnie Korsyki, a także południowych Włoch między Sycylią i częścią kontynentalną kraju po północną Afrykę, zwłaszcza w Algierii.

Skutki ulewy i powodzi we Włoszech w gminie Montesilvano w Abruzji, 17 maja 2023

Służby ratunkowe przy wsparciu wojska robią co mogą aby pomów potrzebującym. Nawet tam, gdzie woda opadła, to ciężko się przedostać przez warstwy naniesionego mułu i błota. W wielu miejscach z uwagi na brak prądu występują problemy z łącznością. Woda i żywność do zalanych miejscowości dostarczana jest helikopterami i amfibiami. Kilkaset dróg jest nadal jest nieprzejezdnych, a ruch pociągów lokalnych został znacznie ograniczony, zwłaszcza, że powódź miejscami zmyła lub uszkodziła linie kolejowe. Powódź dotknęła szczególnie rejon Bolonii, Forli, Faenzy, Ceseny i Rawenny. Poważnym zagrożenie są również osunięcia ziemi. Zanotowano blisko 300 takich przypadków. Co najmniej kilkadziesiąt budynków w ten sposób zostało zniszczonych.

Skutki ulewy i powodzi we Włoszech. Osuwisko w Sarsina Forla Cesena, maj 2023

W regionie Emilia-Romania ogłoszono stan klęski żywiołowej, dzięki temu zostaną uwolnione fundusze na odbudowę zniszczonej infrastruktury. Straty będą liczone w miliardach euro. Zachęcamy do śledzenia codziennych prognoz burzowych dla Europy, bo ryzyko ulew i gradobić, w tym nawalnych opadów deszczu prowadzących do powodzi nadal będzie występować.

Prognoza burz dla Europy, od godziny 08:00 20 maja, do godziny 08:00 21 maja 2023

Prognoza burz w Europie, 20 maja 2023

W sobotę 20.05 rozproszone burze i przelotne opady konwekcyjne pojawią się również w Polsce, zwłaszcza w południowych regionach. O tym więcej informujemy w naszych stosownych wpisach i prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!