Już 20 dni upalnych w Polsce. Fala upałów podniesie poprzeczkę. Czy zostanie pobity rekord?
Do zachodniej i północno zachodniej Polski w najbliższych dniach powróci umiarkowany upał. Temperatury miejscami przekroczą 30 st. C., czyli będziemy oficjalnie mówić o dniu upalnym. Później w nowym tygodniu upał pojawi się również w głębi Polski, aczkolwiek nadal będzie występować prawdopodobieństwo występowania przelotnych opadów i burz, zwłaszcza we wschodniej i południowej Polsce, a przez to wzrost temperatury będzie ograniczany. Liczba dni upalnych jednak jeszcze wzrośnie podczas tego lata. Aktualnie spośród stacji synoptycznych liderem jest Legnica, gdzie zanotowano już 20 dni z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 30 st. C. Mamy również jeden region Polski, który nadal broni się przed dotarciem upału.
Okresami możliwe gorące i upalne lato w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury, 16 sierpnia 2022
IMGW zbiera dane meteorologiczne dotyczące m.in. liczby dni upalnych w Polsce. Trend klimatyczny jest jednoznaczny. Dni z temperaturą powyżej 30 st. C. w ciągu roku jest coraz więcej. Wyraźne przyspieszenie pod tym względem nastąpiło w ostatnich 40 latach. Wcześniej dni upalne były rzadkie. Zdarzały się często lata bez jednego dnia z upałem nawet na zwykle ciepłym południu Polski.
Liczba dni upalnych na stacjach synoptycznych zanotowana do 4 sierpnia 2022. Dane: IMGW-PIB
Do podanej na mapie liczby dni upalnych należy średnio doliczyć jeden dzień, gdyż upał notowany był na wielu stacjach także 5 sierpnia. Do tej pory najwięcej dni upalnych w 2022 roku zanotowano w Legnicy, bo już 20. Rekord na tej stacji wynosi 30 dni i był notowany w 2015 roku. To był wyjątkowy rok nie tylko na Dolnym Śląsku. Rekordową liczbę dni upalnych notowano również w wielu innych regionach Polski.
Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 17 sierpnia 2022
Tegoroczne lato dużo dni upalnych, bo już 19 przyniosło we Wrocławiu. Aktualny rekord w stolicy Dolnego Śląska wynosi 32 dni upalne w 2015 roku. Taki sam rekord notowano w Nowym Sączu i Krakowie. Z kolei w Rzeszowie w tym roku zanotowano już 15 dni z upałem. Do rekordu sprzed 7 lat brakuje drugie tyle.
Prognozowany upał w Polsce, 18 sierpnia 2022
Upał w tym roku w Polsce był notowany niemal w całym kraju, wyjątkiem miejscami, co zrozumiałe są rejony podgórskie. Mamy jednak jeden region, gdzie upał oficjalnie nie dotarł. Jest to również często najchłodniejsze miejsce nad Bałtykiem w sezonie letnim. Upał nad Półwysep Helski dociera od strony lądu niezwykle rzadko. W mieście Hel na stacji IMGW zmierzono do tej pory w tym roku maksymalnie 29,5 st. C. Był również dzień z temperaturą 29,2 st. C., ale oficjalnie upału jeszcze nie było. W poprzednich latach dni z upałem można było policzyć na palcach jednej ręki, a często upału nie było w ogóle w tym regionie. Rekord pochodzi z 2010 roku, gdy na Półwyspie Helskim zanotowano 5 dni upalnych. Mimo, że to popularny letni region wypoczynku Polaków nad Bałtykiem, to nie ma tutaj co oczekiwać długotrwałych fal upałów. Dane klimatyczne są jednoznaczne.
Liczba dni upalnych w Helu zanotowana od 1990 roku. Dane: IMGW-PIB, wizualizacja Meteomodel
Nieco lepiej pod względem upału nad Bałtykiem jest na drugim krańcu Polski. Na Pomorzu Zachodnim prawdopodobieństwo upałów jest wyższe. Co ciekawe, w ostatnich latach pierwszy upał w Polsce był często notowany w danym roku w województwie zachodniopomorskim. W Świnoujściu w ostatnich latach upał był notowany niemal co roku. Rekord liczby dni upalnych wynosi tutaj 10 dni i pochodzi z 2010 roku. Jest to więc rekord o połowę wyższy od tego w Helu.
Liczba dni upalnych w Świnoujściu notowana od 1990 roku. Dane: IMGW-PIB
Tegoroczne lato przyniesie jeszcze okresami i miejscami dni upałem, ale pobicia lokalnych rekordów liczby dni upalnych raczej nie będzie. Nie zmienia to jednak faktu, że lato 2022 na wielu stacjach znajdzie się w czołówce, także z tego względu, że zostały ustanowione nowe rekordy temperatur maksymalnych, zwłaszcza dla czerwca.
Wstępnie prognozowany zasięg upałów w Polsce, 19 sierpnia 2022 (+/-1 dzień)
Wśród miast wojewódzkich z największą w historii liczbą dni upalnych znajduje się Opole. Zanotowano tutaj aż 37 dni z temperaturą =>30 st. C. Rekord pochodzi z wyjątkowego roku 2015.
DobraPogoda24.pl