| |
Zagrożenie!
Już 20 dni upalnych w Polsce. Fala upałów podniesie poprzeczkę. Czy zostanie pobity rekord?

Już 20 dni upalnych w Polsce. Fala upałów podniesie poprzeczkę. Czy zostanie pobity rekord?

Do zachodniej i północno zachodniej Polski w najbliższych dniach powróci umiarkowany upał. Temperatury miejscami przekroczą 30 st. C., czyli będziemy oficjalnie mówić o dniu upalnym. Później w nowym tygodniu upał pojawi się również w głębi Polski, aczkolwiek nadal będzie występować prawdopodobieństwo występowania przelotnych opadów i burz, zwłaszcza we wschodniej i południowej Polsce, a przez to wzrost temperatury będzie ograniczany. Liczba dni upalnych jednak jeszcze wzrośnie podczas tego lata. Aktualnie spośród stacji synoptycznych liderem jest Legnica, gdzie zanotowano już 20 dni z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 30 st. C. Mamy również jeden region Polski, który nadal broni się przed dotarciem upału.

Okresami możliwe gorące i upalne lato w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury, 16 sierpnia 2022

Wzrośnie liczba dni upalnych w Polsce, nowa fala upałów przyniesie w sierpniu 2022 dni z upałem

IMGW zbiera dane meteorologiczne dotyczące m.in. liczby dni upalnych w Polsce. Trend klimatyczny jest jednoznaczny. Dni z temperaturą powyżej 30 st. C. w ciągu roku jest coraz więcej. Wyraźne przyspieszenie pod tym względem nastąpiło w ostatnich 40 latach. Wcześniej dni upalne były rzadkie. Zdarzały się często lata bez jednego dnia z upałem nawet na zwykle ciepłym południu Polski.

Liczba dni upalnych na stacjach synoptycznych zanotowana do 4 sierpnia 2022. Dane: IMGW-PIB

Dni z upałem w Polsce coraz więcej, fala upałów w sierpniu 2022

Do podanej na mapie liczby dni upalnych należy średnio doliczyć jeden dzień, gdyż upał notowany był na wielu stacjach także 5 sierpnia. Do tej pory najwięcej dni upalnych w 2022 roku zanotowano w Legnicy, bo już 20. Rekord na tej stacji wynosi 30 dni i był notowany w 2015 roku. To był wyjątkowy rok nie tylko na Dolnym Śląsku. Rekordową liczbę dni upalnych notowano również w wielu innych regionach Polski.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 17 sierpnia 2022

Upał pojawi się w Polsce, mapa temperatury, 17 sierpnia 2022

Tegoroczne lato dużo dni upalnych, bo już 19 przyniosło we Wrocławiu. Aktualny rekord w stolicy Dolnego Śląska wynosi 32 dni upalne w 2015 roku. Taki sam rekord notowano w Nowym Sączu i Krakowie. Z kolei w Rzeszowie w tym roku zanotowano już 15 dni z upałem. Do rekordu sprzed 7 lat brakuje drugie tyle.

Prognozowany upał w Polsce, 18 sierpnia 2022

Coraz więcej dni z upałem w Polsce, będzie nowa fala upałów, mapa temperatury 18 sierpnia 2022

Upał w tym roku w Polsce był notowany niemal w całym kraju, wyjątkiem miejscami, co zrozumiałe są rejony podgórskie. Mamy jednak jeden region, gdzie upał oficjalnie nie dotarł. Jest to również często najchłodniejsze miejsce nad Bałtykiem w sezonie letnim. Upał nad Półwysep Helski dociera od strony lądu niezwykle rzadko. W mieście Hel na stacji IMGW zmierzono do tej pory w tym roku maksymalnie 29,5 st. C. Był również dzień z temperaturą 29,2 st. C., ale oficjalnie upału jeszcze nie było. W poprzednich latach dni z upałem można było policzyć na palcach jednej ręki, a często upału nie było w ogóle w tym regionie. Rekord pochodzi z 2010 roku, gdy na Półwyspie Helskim zanotowano 5 dni upalnych. Mimo, że to popularny letni region wypoczynku Polaków nad Bałtykiem, to nie ma tutaj co oczekiwać długotrwałych fal upałów. Dane klimatyczne są jednoznaczne.

Liczba dni upalnych w Helu zanotowana od 1990 roku. Dane: IMGW-PIB, wizualizacja Meteomodel

Przed upałem broni się Hel, czy będzie upał nad morzem, pomiary temperatury

Nieco lepiej pod względem upału nad Bałtykiem jest na drugim krańcu Polski. Na Pomorzu Zachodnim prawdopodobieństwo upałów jest wyższe. Co ciekawe, w ostatnich latach pierwszy upał w Polsce był często notowany w danym roku w województwie zachodniopomorskim. W Świnoujściu w ostatnich latach upał był notowany niemal co roku. Rekord liczby dni upalnych wynosi tutaj 10 dni i pochodzi z 2010 roku. Jest to więc rekord o połowę wyższy od tego w Helu.

Liczba dni upalnych w Świnoujściu notowana od 1990 roku. Dane: IMGW-PIB

Liczba dni upalnych w Polsce w 2022 roku, gdzie fala upałów jest najczęstsza

Tegoroczne lato przyniesie jeszcze okresami i miejscami dni upałem, ale pobicia lokalnych rekordów liczby dni upalnych raczej nie będzie. Nie zmienia to jednak faktu, że lato 2022 na wielu stacjach znajdzie się w czołówce, także z tego względu, że zostały ustanowione nowe rekordy temperatur maksymalnych, zwłaszcza dla czerwca.

Wstępnie prognozowany zasięg upałów w Polsce, 19 sierpnia 2022 (+/-1 dzień)

Kiedy upał wróci do Polski, mapa temperatury 19 sierpnia 2022

Wśród miast wojewódzkich z największą w historii liczbą dni upalnych znajduje się Opole. Zanotowano tutaj aż 37 dni z temperaturą =>30 st. C. Rekord pochodzi z wyjątkowego roku 2015.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!