| |
Zagrożenie!
Jęzor chłodu sięgnie Polski. Wrócą przymrozki i rozpocznie się sezon grzewczy. Wiemy, kiedy zrobi się zimno

Jęzor chłodu sięgnie Polski. Wrócą przymrozki i rozpocznie się sezon grzewczy. Wiemy, kiedy zrobi się zimno

Z wielkim zaangażowaniem śledzimy prognozy ochłodzenia, jakie pojawi się w Polsce na przełomie drugiej i trzeciej dekady września. Niestety, najnowsze wyliczenia numeryczne potwierdzają, że czeka nas spadek temperatury, w tym powrót przejściowo w nocy miejscami przymrozków, ponadto w górach, zwłaszcza w Tatrach spadnie śnieg i to nie tylko w tych wysokich. Zimne arktyczne powietrze sprowadzą do Polski ośrodki niżowe z północnej i północno wschodniej Europy, które następnie podtrzyma rozrastający się wyż na początku ostatniej dekady miesiąca. Sprawdźmy, kiedy zrobi się chłodniej i jakie będą temperatury.

Jęzor chłodu sięgnie Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 19 września 2022

Jęzor chłodu sięgnie Polski, wrócą przymrozki i rozpocznie się sezon grzewczy we wrześniu 2022, mapa temperatury

Coraz chłodniejsze powietrze do Polski zacznie napływać po 16 września, ale ochłodzenie w całym kraju zaczniemy odczuwać szczególnie między około 18-24 września (+/- 1 dzień), gdy temperatura maksymalna w dzień będzie wzrastać przeważnie do 10-15 st. C., ale będą również regiony, gdzie będzie chłodniej z temperaturą poniżej 10 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 19 września 2022

Ochłodzenie dotrze do Polski, wrócą przymrozki, prognoza temperatury 19 września 2022

Omawiane ochłodzenie doskonale widać na prognozach długoterminowych z wiązkami prognostycznymi, które już od wielu dni podtrzymują adwekcję zimnego powietrza. Wyjątkowa zgodność prognoz wyrażonych we spójności wiązek wskazuje na bardzo duże prawdopodobieństwo sprawdzenia tego trendu pogodowego. Poniżej przygotowaliśmy przykładową prognozę na podstawie danych dla Krakowa.

Prognozowana temperatura powietrza napływającego do południowej Polski na wysokości 1,5 km, od 14, do 30 września 2022

Przymrozki i jęzor chłodu w prognozach dla Polski, chłodny wrzesień 2022

Uwagę przykuwa okres szczególnie między około 18-24 września, gdy napływające powietrze ma być wyraźnie chłodniejsze od normy klimatycznej wyrażonej czerwoną linią. Temperatura na wysokości 1,5 km ma przejściowo oscylować w pobliżu 0 st. C., a chwilami nawet spaść na wartości ujemne. Jeśli to powietrze pokryje się ze strefami wilgoci w górach, to spadnie wtedy deszcze ze śniegiem przechodzący w śnieg.

Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, jaka może wystąpić między 19-25 września 2022

Przymrozki wrócą do Polski, będzie początek sezonu grzewczego, mapa temperatury do 25 września 2022

W dzień temperatury już niskie, ale jeszcze nie będą to bardzo niskie wartości, choć poniżej normy termicznej w Polsce. Początek sezonu grzewczego wymuszą temperatury notowane szczególnie w nocy, zwłaszcza w domach słabo ocieplonych. Temperatury w wielu regionach na wysokości 2m będą spadać do zaledwie kilku st. C., a przy większych przejaśnieniach i rozpogodzeniach będą możliwe miejscami również przymrozki szczególnie przy gruncie.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna, 20 września 2022

Ochłodzenie w Polsce i początek sezonu grzewczego, wrócą przymrozki, prognoza temperatury 20 września 2022

Powyższe prognozy temperatur są wstępne, a to oznacza, że temperatura rzeczywista może być nieco inna, gdyż modele z takich wyprzedzeniem mogą nie doszacować roli zachmurzenia (chroni przed spadkiem temperatury) i pogodnego nieba (sprzyja niskim temperaturom). 

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 23 września 2022

Jęzor chłodu i duże ochłodzenie w Polsce, będą przymrozki, mapa temperatury 23 września 2022 

Reasumując, w Polsce między około 18-23 września zrobi się stopniowo wyraźnie chłodniej. Temperatury maksymalne w dzień będą się wahać (w zależności od regionów) na ogół, od 7, do 15 st. C. W nocy temperatury będą spadać do kilku st. C., a miejscami w przypadku rozpogodzeń pojawią się przymrozki. W czasie ochłodzenia w górach szczególnie w Tatrach spadnie śnieg. Aktualnie nadal pod znakiem zapytania stoi dokładny termin trwania tego ochłodzenia i ponownego wzrostu temperatur. Prognoza anomalii temperatury w skali całej Polski do około 23 września wskazuje na temperaturę przeważnie poniżej -1 st. C. względem normy klimatycznej (za okres od początku miesiąca). Będą również regiony znacznie chłodniejsze, jak Podlasie z anomalią poniżej -2 st. C. Tegoroczny wrzesień ostatecznie będzie więc mieć problem aby osiągnąć normę, a tym bardziej ją przekroczyć.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Lodowcowy

Z każdym rokiem zimno zaczyna się coraz wcześniej i trwa coraz dłużej. Czytałem opracowania (nielicznych) uczonych o tym, że nadchodzi kolejna epoka lodowcowa. Może rzeczywiście coś jest na rzeczy?

14 wrzesień 2022 - 15:13
Odpowiedz
Grzegorz

Na razie to notuje się coraz większe rekordy temperatur w Europie Zachodniej oraz Indiach i Pakistanie.

14 wrzesień 2022 - 17:12
Odpowiedz
Lodowcowy

Cóż, jakkolwiek jest w Indiach, w Polsce jest zimniej niż zwykle i jest całkiem prawdopodobne, że zimno będzie aż do... lata. Czyż to nie zabawne, że każą nam walczyć z globalnym ociepleniem w sytuacji, gdy sezon grzewczy z roku na rok coraz dłuższy, a większość z nas ma problem z brakiem opału?

14 wrzesień 2022 - 19:11
Odpowiedz