| |
Zagrożenie!
"Katastrofa ekologiczna" w Serbii. Jezioro Potpećko niemal w całości pokryte plastikowymi śmieciami

"Katastrofa ekologiczna" w Serbii. Jezioro Potpećko niemal w całości pokryte plastikowymi śmieciami

W Serbii mieszkańcy są nadal w szoku, gdy media pokazały "katastrofę ekologiczną", jaka dotknęła jezioro Potpećko. Dziesiątki lat zaśmiecania i nielegalnych wysypisk spowodowały pojawienie się zaskakującej ilości śmieci unoszących się na powierzchni jeziora. Mimo, że zanieczyszczenie jest wszechobecnym problemem, który wpływa zasadniczo na każdy ekosystem na Ziemi, problem nie zawsze jest widoczny gołym okiem.

Jednak materiał filmowy z serbskiego jeziora Potpecko przedstawia wstrząsającą katastrofę ekologiczną. Na powierzchni wody unosi się co najmniej kilka tysięcy metrów sześciennych śmieci (niektórzy szacują 20 tys. m3), głównie plastikowych opakowań. Materiał filmowy został po raz pierwszy opublikowany 4 stycznia 2021 roku, a zdjęcia pod koniec grudnia ub.r. Rozmiar zanieczyszczenia plastikiem jest spowodowany dziesięcioleciami gromadzenia śmieci. 

Jezioro Potpećko w Serbii pełne plastikowych śmieci. Foto: Dragana Djoric

W Serbii katastrofa ekologiczna, jezioro Potpećko pełne śmieci, plastiku

W górę od jeziora wzdłuż rzeki Lim znajduje się kilka składowisk odpadów. Jezioro Potpecko jest połączone ze zbiornikiem wodnym, z którego korzysta tama Elektrowni Wodnej Višegrad. Urzędnicy i pracownicy elektrowni mają obawy, bo przepływ wody może zostać zatkany śmieciami.

Jezioro Potpećko w Serbii pełne plastikowych śmieci. Foto: Dejav Zivkovic

Jezioro Potpećko w Serbii pełne śmieci, plastiku

Jezioro Potpećko w Serbii zanieczyszczone plastikowymi śmieciami

Serbska minister środowiska Irena Vujovic powiedziała, że wkrótce rozpocznie się sprzątanie i oświadczyła, że kilka wysypisk, które przyczyniły się do zanieczyszczenia jeziora Potpećko, zostało poproszonych o opracowanie rozwiązania, które przyniosłoby długoterminowe uniknięcie problemu. Również władze Czarnogóry, gdzie znajdują się niektóre składowiska, zostały zaproszone do udziału w „wypracowaniu długoterminowego rozwiązania”.

Zanieczyszczenie jeziora Potpećko w Serbii jest tak duże, że nie widać powierzchni wody

Serbia i inne kraje bałkańskie, wciąż wychodzące z wojen i zawirowań gospodarczych lat 90-tych XX wieku, niewiele zrobiły, aby rozwiązać problemy środowiskowe, częściowo z powodu braku funduszy. Te standardy będą musiały się zmienić, jeśli region liczy na realizację ambicji przystąpienia do Unii Europejskiej, co wymaga inwestycji liczonych w miliardach euro w samej Serbii.

Problem zanieczyszczenia śmieciami jeziora Potpećko dotyczy również Czarnogóry, gdyż to z jej terytorium część odpadów spływa rzeką do jeziora

Na to w jaki sposób trafiają śmieci do morza, zwrócił uwagę w komentarzach mieszkaniec Dubrownika. - Oto, co dzieje się z Dubrownikiem, gdy śmieci sprowadza się z Albanii" - napisał Žarko Vučković 

 Zanieczyszczenie plastikiem na Bałkanach, Serbia, Chorwacja, Albania, Czarnogóra

Problem wszechobecnego plastiku jest widoczny w skali globalnej. Co chwilę media informują o zwierzętach oceanicznych zaplątanych w zanieczyszczenia, a także o olbrzymich „wyspach śmieci”, tymczasem zanieczyszczenie plastikiem jezior i rzek słodkowodnych jest często pomijanym tematem w badaniach, a nie powinno, bo te zanieczyszczenia w dużej części ostatecznie trafiają do oceanu. W środowiskach słodkowodnych naukowcy udokumentowali rosnącą tendencję do umieszczania plastiku w gniazdach ptaków, co może zmniejszyć wskaźniki przeżywalności zarówno rodziców, jak i piskląt. Rosnące ilości mikroplastiku są również spożywane przez ryby, co prowadzi do niepożądanych skutków.

DobraPogoda24


Komentarze
Jędrek

Wszyscy gadają nic nie robiąc . Powrót do komuny torebki papierowe butelki Plastikowe za kaucją o szklanych nie wspomnę itd

04 maj 2021 - 06:37
Odpowiedz