| |
Zagrożenie!
Jeszcze poczujemy lato w Polsce. Gorące dni w prognozach. Temperatura wzrośnie do blisko 30 stopni

Jeszcze poczujemy lato w Polsce. Gorące dni w prognozach. Temperatura wzrośnie do blisko 30 stopni

Wygląda na to, że gorące lato w Polsce jeszcze przypomni o sobie przynajmniej przez 1-2 dni. W każdym razie jest na to szansa w okolicach 7-8 września 2022, co potwierdzają najnowsze prognozy temperatury oparte na wiodących modelach pogodowych. Wszystko za sprawą niżów znad zachodniej Europy, które tam przyniosą wichury, opady deszczu i burze, ale do środkowej Europy na chwilę zaciągną z południa znacznie cieplejsze powietrze. Jeśli prognozy nas nie zawiodą to znowu zrobi się cieplej, bo temperatury miejscami mogą wzrosnąć do około 25-28 st. C. Będziemy więc mówić o gorącym dniu, ale już raczej bez szans na upał.

Gorące lato przypomni o sobie w Polsce. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, 7 września 2022

Gorące lato przypomni o sobie w Polsce, temperatura zbliży się do 30 stopni, najnowsza prognoza temperatury 7-8 września 2022

W najbliższych dniach musimy monitorować układy niskiego ciśnienia, jakie znad Atlantyku zbliżą się do zachodniej Europy. Bardzo ważna jest ich trajektoria, gdyż ostatecznie od niej zależy nie tylko siła potencjalnej wichury na zachodzie kontynentu, zasięg opadów deszczu i lokalnych burz, ale także obszar na który skierują ciepłe powietrze. Wystarczy niewielkie przesunięcie i główna oś ciepłego powietrza zamiast do Polski trafi do Niemiec, albo nad Bałkany.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 7 września 2022

Po ochłodzeniu możliwy powrót gorącego lata do Polski, czy będzie upał, prognoza temperatury 7 września 2022

Modele numeryczne od kilku dni przewidują dotarcie ciepłego powietrza do Polski szczególnie w okolicach 7-8 września, a więc w połowie przyszłego tygodnia. Bardzo optymistycznie wygląda najświeższa prognoza modelu ECMWF. Obecnie wylicza temperatury maksymalne w Polsce na poziomie około 24-28, lokalnie 29 st. C.

Możliwy krótki powrót gorącego lata do Polski. Wstępnie prognozowana temperatura, 8 września 2022

Czy wróci upalne i gorące lato do Polski we wrześniu 2022, najnowsza prognoza temperatury

Ze względu na jeszcze dość odległy termin prognozy, to musimy się liczyć z korektami. Niewykluczone, że ostateczne temperatury maksymalne będą nieco inne, ponadto może się przesunąć termin prognozy o około 1 dzień.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 8 września 2022

Gorące lato jeszcze wróci, ciepłe ale nie upalne dni w prognozach dla Polski, mapa temperatury 8 września 2022

Liczymy na to, że prognozy się sprawdzą i jeszcze poczujemy powrót letnich temperatur choć przez chwilę, zwłaszcza, że rozstaniemy się z nimi na długi czas i znowu będziemy narzekać, tym razem na kaprysy jesiennej pogody.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur dla Krakowa. Wiązki wielu modeli do 11 września 2022. Wizualizacja: meteologix

Prognozy temperatur dla Krakowa, czy wróci gorące lato we wrześniu 2022

Prawdopodobieństwo możliwego wzrostu temperatur w Polsce przedstawiają powyższe wiązki prognostyczne dla przykładowego Krakowa. Widać, że między 7-8 września jest coś na rzeczy, a tym samym możliwy jest chwilowy wzrost temperatury. Sytuacje monitorujemy, będziemy informować na bieżąco o najnowszych wyliczeniach numerycznych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!