
Jest pogoda na Wielkanoc. Późny śnieg i mróz, czy ciepła wiosna? Mamy prognozy na święta
Za miesiąc czekają nas najważniejsze święta, dlatego coraz częściej zaczynacie pytać, czy spadnie późny śnieg i chwyci mróz, a może będzie ciepła wiosna? Pogoda na Wielkanoc już sięga z wyliczeniami sezonowymi, możemy więc wskazać trend prognozy na przełom drugiej i trzeciej dekady kwietnia, a ten szczególnie pod względem temperatury zapowiada się nieźle.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w tygodniu z Wielkanocą do 21 kwietnia 2025
W tym roku Wielkanoc z Lanym Poniedziałkiem przypada 20-21 kwietnia, ale również dni poprzedzające w wielkim tygodniu są szczególnie dla nas ważne. Najnowsze prognozy modeli sezonowych, w tym europejskiego ECMWF oraz amerykańskiego CFSv2 już sięgają do tego okresu, dlatego możemy wskazać, jakiej pogody należy oczekiwać. Wiele wskazuje, że będą to dni dość ciepłe i raczej wiosenne bez szans na późny nawrót zimy z mrozem i śniegiem. W prognozach widnieje wyraźna dodatnia anomalia temperatury, która na obszarze Polski ma sięgać około 1-3 st. C. w ujęciu całego tygodnia. To oznacza, że będą niektóre dni również cieplejsze.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w okresie święta Wielkanocy 2025
Jak możemy zauważyć, obie prognozy sezonowe wskazują na zbliżone odchylenie średniej temperatury względem normy, która o tej porze roku już często w ciągu dnia osiąga powyżej 15-20 st. C., a biorąc pod uwagę fakt możliwej wartości powyżej normy, to możemy przyjąć według aktualnych prognoz, że będziemy mieć regiony w Polsce w czasie świąt wielkanocnych z temperaturami powyżej około 18-24 st. C., co by oznaczało już zdecydowaną wiosenną aurę z możliwością ubrania się w luźniejszą odzież.
Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie w tygodniu Wielkanocy 2025
Nie oznacza to jednak, że warunki pogodowe będą stabilne przez całą dobę. Aktualne wyliczenia układu barycznego nad Europą wskazują, że w tygodniu wielkanocnym Polska znajdzie się w obszarze pomiędzy skrajem pola niżowego i wyżowego. W takiej sytuacji regiony z pogodną aurą mogą się czasami przeplatać z regionami w których pojawią się przelotne opady, a nawet burze. Opady te jednak będą mieć już charakterystykę wiosenną, co oznacza, że mogą być już częściej związane nie tylko z frontem, ale z konwekcją. Wówczas opady mają charakter przelotny, krótkotrwały i rozproszony o czym świadczy przewidywana obecnie suma opadów na okres świąt, która ma być w naszym kraju na ogół w normie.
Sprawdź: Ocieplenie przełamie silny mróz. Temperatura wzrośnie o ponad 25 stopni. Wiemy, co z wiosną
Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie w tygodniu Wielkanocy 2025
Prognozy wskazują więc, że pogoda w tygodniu świąt Wielkanocy w Polsce będzie zmienna, ale dość ciepła. Chwile ze słońcem miejscami mogą zostać przerwane przez przelotne opady deszczu i lokalne burze, nawet z gradem, ale po ich przejściu ponownie powinno się przejaśniać i rozpogadzać. Nic obecnie nie wskazuje, aby w tych dniach miało nastąpić drastyczne ochłodzenie z nawrotem śniegu i mrozu. Oczywiście są to wstępne prognozy i jeszcze wiele może się zmienić, ale miejmy nadzieję, że nie na tyle aby trend przewidywanej pogody okazał się zupełnie inny.
Zobacz: Będzie gwałtowna śnieżyca. Spadnie 30 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie na południe
Źródło: DobraPogoda24.pl