| |
Zagrożenie!
Jest pogoda na styczeń. Temperatura spadnie do -30 stopni? Zimowe prognozy mrozu i śniegu są fatalne

Jest pogoda na styczeń. Temperatura spadnie do -30 stopni? Zimowe prognozy mrozu i śniegu są fatalne

Nie ma już wątpliwości, że pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy nie przyniesie powszechnego siarczystego mrozu i ogromnych śnieżyc w Polsce. Pytacie, czy pogoda na styczeń przewiduje zmiany w kierunku nastania surowej zimy ze śniegiem i zaspami oraz temperaturą sięgającą -30 st. C.? Aktualne prognozy sezonowe przedstawiają trend, który zupełnie rozczaruje osoby, które marzą o śnieżnej i mroźnej aurze.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w styczniu 2025

Nowa pogoda na styczeń 2025, temperatura, czy będzie mróz i śnieg z prawdziwą zimą

Najnowsze prognozy na drugi miesiąc meteorologicznej zimy również są mało mroźne. Wszystko wskazuje na to, że po łagodnym grudniu z temperaturami nawet o 2 st. C. powyżej normy, także styczeń zapisze się jako miesiąc ciepły. Najnowsza prognoza amerykańskiego modelu CFSv2 jest wręcz fatalna. Aktualne wyliczenia wskazują średnią temperaturę w naszym kraju o 1,5-2,5 st. C. powyżej normy wahającej się, od -3,3 st. C. w Suwałkach przez 0 st. C. we Wrocławiu, do blisko 1 st. C. w Kołobrzegu. Nadzieję na większe ochłodzenie może dać jedynie rozbicie wiru polarnego, ale musiałoby nastąpić zaraz na początku miesiąca. Obecne prognozy wskazują na stopniowe osłabianie wiru, jednak ma on wytrwać do końca stycznia z siłą w pobliżu normy, co oznacza, że jego wpływu możemy jeszcze nie odczuć w kierunku podmuchu mroźnej i śnieżnej zimy.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Polsce i Europie w styczniu 2025

Nowa pogoda na styczeń 2025, czy będzie mroźna i śnieżna zima, prognozy temperatury

Europejski model ECMWF również nie daje większych szans na bardzo mroźną i śnieżną zimę w styczniu w Polsce. Prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy jest określone na poziomie ponad 50-60 procent, czyli jest znaczące. Odchylenie średniej temperatury względem prognozy amerykańskiej jest jednak mniejsze bo wyliczane na około 1-1,5 st. C. powyżej normy. W praktyce to oznacza, że przez większą część stycznia możemy oczekiwać temperatur w ciągu dnia na nizinach na lekkim plusie, ale noce przy rozpogodzeniach będą przynosić częściej ujemne temperatury, jednak raczej bez dużych i długich spadków. Fale siarczystego mrozu będą ograniczone i krótkotrwałe poza górami.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie w styczniu 2025

Nowa pogoda na styczeń 2025, prognoza ciśnienia, czy będzie zima z mrozem i śniegiem

Jeżeli liczycie na częste śnieżyce i znaczny przyrost pokrywy śnieżnej to prognozy sezonowe również w tym względzie rozczarowują. Aktualne wyliczenia wskazują, że Polska w styczniu ma się często znaleźć w zasięgu wpływu rozległego wyżu stacjonującego nad Europą. Na jego obrzeżach będą przechodzić fronty z niżami i tylko z nich w osłabionej formie ma popadać. Z uwagi na średnią temperaturę możemy oczekiwać zarówno deszczu, jak również śniegu oraz opadów mieszanych. Na nizinach zima będzie się nadal pojawiać jedynie w epizodach. Wyjątkiem będą rejony podgórskie, gdzie warunki zimowe zdołają się utrzymać i okresami wzmacniać.

Sprawdź: Wkroczy ogromny mróz. Temperatura sięgnie -35 stopni. Będzie siarczysta zima na wschodzie i północy

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie w styczniu 2025

Nowa pogoda na styczeń 2025, anomalia opadów

Z kolei prognozy sumy opadów mają być zróżnicowane bo będziemy mieć zarówno regiony, gdzie popada częściej niż zwykle, ale w skali całego kraju na ogół mają być w normie i tylko lokalnie poniżej. Jeśli prognoza sezonowa nie zmieni się w ostatniej chwili, to wiele wskazuje, że styczeń, który jest statystycznie najzimniejszym miesiącem w ciągu całego roku będzie stosunkowo łagodny. Okresów z dużym mrozem na nizinach będzie niewiele, to samo z opadami śniegu. Zima będzie się nadal ograniczać do epizodów z wyjątkiem terenów górskich.

Zobacz: Szybko śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 50 cm śniegu. Atak zimy przyniesie zawieje i zaspy na północy

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!