| |
Zagrożenie!
Jesienny orkan uderzy w Europę. Wpłynie na pogodę w Polsce. Wiatr będzie niszczący

Jesienny orkan uderzy w Europę. Wpłynie na pogodę w Polsce. Wiatr będzie niszczący

Z wielką uwagą zaczynamy śledzić najnowszą pogodę dla Europy na przełom września i października. Kolejne prognozy z obliczeniami numerycznymi potwierdzają uderzenie pierwszego jesiennego orkanu prawdopodobnie w rejonie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Głęboki niż później ma wkroczyć w głąb kontynentu i przynieść wichury i opady również w innych krajach. Może także wpłynąć na warunki pogodowe w Polsce. Wszystko ostatecznie zależy od jego dokładnej trajektorii, którą musimy bacznie sprawdzać. Pierwszy orkan ma powstać, dzięki dynamicznemu wzmocnieniu i zaburzeniu fali na prądzie strumieniowym rozciągającym się na Atlantyku między Ameryką Północną i Europą.

Wstępnie prognozowany pierwszy orkan podchodzący w rejon Wysp Brytyjskich, 1 października 2022

Orkan na przełomie września i października 2022 uderzy w Europę, wpłynie na pogodę w Polsce

Prognozowane powyżej położenie niżu i wartość ciśnienia w centrum jest wstępne i zapewne jeszcze ulegnie zmianie ze względu na odległy termin prognozy, ale wiele wskazuje na to, że taki ośrodek niżowy faktycznie powstanie i wpłynie na pogodę w Europie. Od pewnego czasu potwierdzają to systematycznie kolejne prognozy. W przypadku podtrzymania prognoz w następnych dniach, możemy być pewni, że orkan stanie się faktem.

Pierwszy jesienny orkan prognozowany w rejonie Wysp Brytyjskich. Na mapie przewidywane porywy wiatru, 30 września 2022

Pierwszy jesienny orkan uderzy w Europę, prognoza wiatru 30 września 2022

Rosnący kontrast temperatury między ochładzającą się Arktyką, a umiarkowanymi szerokościami geograficznymi wraz z wpływem zanikających byłych cyklonów tropikalnych na północy basenu atlantyckiego sprzyja odbudowaniu silnego i bardziej zwartego prądu strumieniowego, a to z kolei przekłada się na ruszenie silniejszej cyrkulacji strefowej co najmniej w zachodniej i północno zachodniej Europie.

Wstępnie prognozowane położenie orkanu i porywów wiatru, 1 października 2022 w Europie

Wichury i orkan w Europie, najnowsza prognoza wiatru 1 października 2022

Aktualnie jest zbyt wcześnie, aby dokładnie wskazać zagrożone regiony i maksymalne porywy wiatru, ale prognozy potwierdzają podejście głębokiego niżu w rejon Wysp Brytyjskich, Irlandii i Wysp Owczych. Wiatr w rejonie wybrzeża tych państw mógłby miejscami przekroczyć 120-140 km/h, a na otwartych wodach oceanu byłby jeszcze silniejszy. Głównym zagrożeniem ze stronu niżu byłby wiatr, ale także wysokie fale sztormowe. 

Najnowsza prognoza wzmocnienia i położenia prądu strumieniowego wraz z przewidywanym położeniem pogłębiającego się niżu na zachód od Irlandii, 30 września 2022

Wichury i orkan w Europie, prognoza wiatru i położenia prądu strumieniowego, 30 września 2022

Przejściu orkanu (wiatr co najmniej o prędkości 119 km/h na większym obszarze) i niżu będą także towarzyszyć opady deszczu i niewykluczone burze. Wygląda na to, że ten głęboki niż wpłynie także na pogodę we Francji, Krajach Beneluksu, Skandynawii i Polsce, bo po przejściu nad Wyspami Brytyjskimi zacznie wchodzić w głąb Europy kierując się na wschód. Obecnie nie wiemy, jaką zachowa aktywność i w jakim tempie będzie się przesuwał, a przede wszystkim, jaką będzie mieć dokładną trajektorię i ciśnienie. To są kluczowe czynniki mające wpływ na ostateczne warunki atmosferyczne. Wstępne prognozy wskazują, że również w Polsce wiatr się nasili (niewykluczone wichury) i może przelotnie popadać z tego niżu (lub jego frontów) na początku października. Będziemy to weryfikować w najnowszych wyliczeniach.

Wstępnie prognozowane obszary silnego wiatru w Europie, 2 października 2022

Czy jesienny orkan dotrze do Polski, prognoza wiatru 1-2 października 2022, najnowsze mapy

Zanim uderzy pierwszy jesienny orkan w Europę, to wcześniej czekają nas miejscami wichury z wypełniającego się niżu Thorvi, jaki powstał nad północnym Atlantykiem między wybrzeżem Grenlandii i Norwegii. Niż ten między 25/26 września zejdzie w rejon Wysp Brytyjskich. Przyniesie opady i miejscami wichury szczególnie odczuwalne w Szkocji i na północnym wybrzeżu Irlandii. Wiatr na północy Szkocji może przekroczyć miejscami 100-120 km/h. 

Wichury w rejonie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie wystąpią między 25-26 września 2022

Wichury w Europie, najnowsza prognoza wiatru 26 września 2022

Przed nami więc dynamiczny okres w pogodzie nad Europą związany z silnym prądem strumieniowym i ruszeniem cyrkulacji strefowej. Czy będzie to zapowiedź cieplejszej, ale również często wietrznej zimy nad naszym kontynentem? Czas pokaże, bo jeśli powstanie silny wir polarny, którego nie rozbije ocieplenie stratosferyczne, to taki faktycznie może być przeważający wzór pogodowy w kolejnych miesiącach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!