| |
Zagrożenie!
Jeden region oparł się fali upałów. W Polsce zanotowano 25 dni z temperaturą 30 stopni. Czy upał jeszcze wróci?

Jeden region oparł się fali upałów. W Polsce zanotowano 25 dni z temperaturą 30 stopni. Czy upał jeszcze wróci?

Wraz z początkiem września rozpocznie się w Polsce meteorologiczna jesień, dlatego możemy wstępnie podsumować kończące się lato meteorologiczne pod względem temperatury, a zwłaszcza upałów, gdyż w sierpniu już ich nie będzie. Tegoroczne lato było przez wiele dni gorące i okresami upalne. Najwięcej dni upalnych, czyli z temperaturą 30 st. C. lub więcej zanotowano na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i Kujawach. Aż 25 takich dni było na stacjach synoptycznych IMGW we Wrocławiu, Lesznie i Toruniu. Tylko jeden region oparł się fali upałów na północy Polski. Upał dotarł nawet na Podhale. W Zakopanem zanotowano 3 takie dni. Czy upał jeszcze wróci w tym roku do Polski?

Lato 2022 w Polsce przyniosło wiele gorących i upalnych dni

Lato 2022 w Polsce przyniosło wiele upalnych i gorących dni, czy fala upałów jeszcze wróci

Meteorologiczne lato obejmuje okres, od czerwca do końca sierpnia. Te wszystkie trzy miesiące klimatycznie są wliczane do statystyk dotyczącej najcieplejszej pory roku. Kończące się lato było wyjątkowo gorące w czerwcu i sierpniu. Tutaj anomalia temperatury jest wyraźnie powyżej normy. Jedynie lipiec w skali kraju zapisał się w okolicach normy klimatycznej. Były również regiony nieco chłodniejsze i cieplejsze względem normy w tym miesiącu. Interesująca jest jednak liczba dni upalnych, która w Polsce w ostatnich 30-40 latach zaczęła zdecydowanie rosnąć bo jeszcze do końca lat 70-tych XX wieku było wiele lat w różnych regionach kraju bez upałów lub z liczbą dni upalnych, którą mogliśmy policzyć na palcach jednej ręki.

Liczba dni upalnych w Polsce w czasie meteorologicznego lata 2022. Dane: IMGW-PIB

Lato 2022 w Polsce liczba dni upalnych

Kończące się lato przyniosło w wielu regionach, od 19, do 25 dni z upałem. Fale upałów często odczuwaliśmy na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Kujawach, Ziemi Świętokrzyskiej, Podkarpaciu, Mazowszu oraz w Małopolsce i Wielkopolsce. Najwięcej dni upalnych bo 25 zanotowano w Toruniu, Wrocławiu i Lesznie. 24 dni upalne było w Legnicy i Tarnowie. W Rzeszowie takich dni było 22 (na naszej stacji zanotowaliśmy 20, w kilku dniach brakło 0,1-0,3 st. C.), a Warszawie 19. Dni upalne pojawiły się również w rejonie Bałtyku i wybrzeża. Zanotowano ich tutaj od 5, do 15. Był jednak jeden wyjątek. To Hel, gdzie temperatura w tym roku ani razu nie osiągnęła 30 st. C., choć było blisko. Takie dane mówią, że miejscami liczba dni upalnych była prawie dwukrotnie większa niż wskazuje na to norma klimatyczna. 

Gorący i upalny czerwiec 2022 w Polsce. Zanotowana anomalia temperatury

Gorące i upalne lato 2022 w Polsce czy fala upałów jeszcze wróci

Pierwsza fala upałów w Polsce pojawiła się w drugiej połowie czerwca i zakończyła się lokalnie nowymi rekordami temperatur maksymalnych dla tego miesiąca na zachodzie i południu Polski m.in. w Rzeszowie i Krośnie. To był ekstremalnie ciepły miesiąc z anomalią temperatury miejscami o ponad 2 st. C. powyżej najnowszej normy klimatycznej z lat 1991-2020. 

Anomalia temperatury zanotowana w lipcu 2022 w Polsce

Upał w Polsce, ile było dni upalnych w 2022 roku, mapa lipiec

Liczba dni upalnych w Polsce przystopowała w lipcu, który spośród 3 miesięcy letnich był jedynym w skali kraju w normie. Jeśli jednak rozbijemy średnią temperaturę na regiony, to zapisał się ten miesiąc z niewielką ujemną anomalią na wschodzie i północnym wschodzie oraz na lekkim plusie lub w normie na pozostałym obszarze kraju.

Anomalia temperatury w sierpniu 2022 w Polsce, do 29 dnia miesiąca. Dane: IMGW / wizualizacja meteomodel

Upalne lato w Polsce, czy będzie jeszcze fala upałów w 2022 roku

Mimo, że ostatnie dni sierpnia są już chłodniejsze, to do 29 sierpnia w wielu regionach przez wiele dni było upalnie i gorąco. Miesiąc ten zapisze się jako bardzo ciepły, z anomalią temperatury w skali kraju powyżej około 2,2 st. C.

Czy upał lub fala upałów wróci jeszcze do Polski?

Miłośników lata i upałów zmartwią nasze najnowsze prognozy. Aktualne długoterminowe prognozy temperatury nie widzą powrotu upałów do Polski. Zdarzą się dni ciepłe (20-24 st. C.) i miejscami gorące (25-28 st. C.) we wrześniu, ale aktualnie powrotu fali upałów nie potwierdza żadna prognoza.

Prognozowana temperatura maksymalna w Europie i Polsce, jaka może wystąpić między 30 sierpnia i 8 września 2022

Czy upał wróci do Polski, prognoza temperatury do 10 września 2022

Czekają nas również okresy wyraźnie chłodniejsze, zwłaszcza w nocy o czym będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!