| |
Zagrożenie!
Jasper nadciąga do Polski. Przyniesie śnieg, deszcz i wichury. Załamanie pogody wkroczy w nocy

Jasper nadciąga do Polski. Przyniesie śnieg, deszcz i wichury. Załamanie pogody wkroczy w nocy

Aktywna cyrkulacja zachodnia związana z Atlantykiem nie pozwoli nam na dłuższe okresy stabilnych warunków atmosferycznych. Z zachodu do Polski zbliża się niż Jasper, który w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin wpłynie na pogodę. Przyniesie miejscami deszcz, lokalnie deszcz ze śniegiem i śnieg, a także wiatr, w kilku regionach przejściowo o sile wichury. Jego front ze zmianą pogody wkroczy do kraju z zachodu już najbliższej nocy i będzie się przesuwał na wschód.

Niż Jasper wkroczy do Polski. Prognoza zasięgu opadów w nocy na 14 listopada 2023 o godzinie 22:00

Niż Jasper załamie pogodę w Polsce, przyniesie deszcz, śnieg i wichury, front wkroczy w nocy

Odliczamy już w zasadzie godziny do zmiany aury, którą wieczorem w zachodnich regionach kraju, od Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk przyniesie wkraczająca strefa frontu atmosferycznego. Na froncie na ogół pojawią się opady deszczu, ale miejscami w górach i rejonach podgórskich, a także w głębi kraju lokalnie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W Tatrach nadal będzie się umacniać zima.

Prognoza zasięgu frontu z opadami w Polsce o godzinie 04:00, 14 listopada 2023

Niż Jaspar zmieni pogodę w Polsce, przejdzie aktywny front z opadami

Do wtorkowego poranka front przesunie się nad dzielnice wschodnie Polski, co oznacza, że nocą przejdzie w zasadzie przez cały kraj. Lokalnie poza górami, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie może popadać także deszcz ze śniegiem i śnieg, ale oczywiście zimy nadal z tego nie będzie.

Prognoza położenia frontu okluzji nad Polską łączącego niże Jasper w rejonie Polski o godzinie 13:00, 14 listopada 2023

Załamanie pogody przyniesie Jasper, spadnie deszcz, śnieg i będą wichury

Układ niżowy składa się z dwóch ośrodków, głównego i wtórnego oznaczonego odpowiednio na mapie synoptycznej jako I i II. Oba niże łączone frontem okluzji wpłyną na warunki pogodowe w Polsce w omawianym okresie. Po odsunięciu się niżu wtórnego, we wtorek w ciągu dnia zbliży się do północnych dzielnic kraju przez Morze Bałtyckie niż główny i jego strefa opadów bezpośrednio obejmie szczególnie dzielnice północe. W nocy na 15 listopada popada także miejscami w południowej połowie kraju.

Prognoza położenia strefy opadów nad Polską w ciągu dnia, 14 listopada 2023

Nadciąga niż Jasper niesie deszcz, śnieg i wichury do Polski

Jasper na pogodę w Polsce wpłynie także w środę w ciągu dnia. Wówczas spodziewamy się w wielu regionach licznych, rozproszonych i przelotnych opadów, głównie deszczu. Po odsunięciu się drugiego niżu przed przejściem kolejnego napłynie z północnego zachodu i północy znacznie chłodniejsze powietrze i rozpocznie się proces ochłodzenia, który zostanie na chwilę przerwany około 19-20 listopada. W ostatniej dekadzie miesiąca jednak zrobi się ponownie zimno i to z częstym mrozem w nocy.

Prognoza zasięgu przelotnych opadów w Polsce w ciągu dnia, 15 listopada 2023

Prognoza opadów w Polsce, 15 listopada 2023

Przy przejściu Jaspera należy się spodziewać również okresami silniejszych podmuchów wiatru. Już najbliższej nocy wichura uderzy miejscami w rejony podgórskie i górskie. Na szczytach lokalnie wiatr przekroczy 100 km/h. Silny wiatr chwilami poczujemy również w głębi kraju, zwłaszcza między 14-15 listopada na zachodzie, północy, w centrum i na południu, w porywach do 50-75 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić w Polsce w czasie oddziaływania niżu Jasper do 15 listopada 2023

Niż Jasper przyniesie silny wiatr z wichurami w Polsce

Pamiętajmy, że model GFS słabo oblicza warunki wiatrowe w górach i rejonach podgórskich, ale na nizinach i nad morzem jego porywy wiatru są często w prognozach krótkoterminowych dość poprawne.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!