| |
Zagrożenie!
Jasny bolid rozświetlił niebo nad Polską. To kolejny meteor widoczny w styczniu 2021

Jasny bolid rozświetlił niebo nad Polską. To kolejny meteor widoczny w styczniu 2021

Trzeba przyznać, że kończący się styczeń 2021 dopisuje miłośnikom astronomii. Dziś 29 stycznia z terytorium Polski można było zobaczyć kolejny bardzo jasny bolid. Pojawił się on o godzinie 07:07. Meteor będący jasnym bolidem był doskonale widoczny w kilku województwach, zwłaszcza na zachodzie kraju, szczególnie w województwie lubuskim i zachodniopomorskim nad południowym horyzontem.

Kamery miejskiego i domowego monitoringu, a także kamerki zainstalowane w samochodach uchwyciły wpadnięcie meteoru do atmosfery, aż do postaci bolidu.

Jasny bolid nad Polską. Meteor wpadł do atmosfery, godzina 07:07, 29 stycznia 2021. Foto: Youtube Dawid Jeleń

Jasny bolid nad Polską, 29 stycznia 2021, gdzie było widać meteor, zdjęcia, filmy

Do zjawiska dochodzi w czasie wpadnięcia do atmosfery niewielkiego ciała niebieskiego o rozmiarze, od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku - kilkunastu metrów. Na skutek tarcia z atmosferą, obiekt ulega rozgrzaniu i pojawia się charakterystyczna gazowa łuna świetlna. W przypadku większych obiektów może się zdarzyć, że meteor dotrze do powierzchni Ziemi. Wówczas mówimy o meteorycie.

Bolid / Meteor nad Polską, nagrania z 29 stycznia 2021

Meteor i jasny bolid widoczny nad województwem lubuskim, 29 stycznia 2021

Wcześniejszy przypadek bolidu w tym miesiącu, zarejestrowaliśmy 19 stycznia 2021. Meteor był wtedy widoczny między innymi z Rzeszowa.

DobraPogoda24


Komentarze
Mariusz

18.04.2021 jadąc samochodem przez wieś Gzin, gmina Dąbrowa Chełmińska, wieczorem, było już ciemno, zauważyliśmy z synem najpierw rozświetlone przez sekundę lub krócej niebo a zaraz potem właśnie prawdopodobnie meteor - szybko poruszający się, rozświetlony obiekt, który po chwili zniknął. Dla mnie wrażenie niesamowite. Pozdrawiam.

20 kwiecień 2021 - 16:24
Odpowiedz