| |
Zagrożenie!
Pogoda. Krystalicznie czyste powietrze w Polsce, to w październiku nie zdarza się często. Poziom zanieczyszczenia niższy od średnich w Arktyce!

Pogoda. Krystalicznie czyste powietrze w Polsce, to w październiku nie zdarza się często. Poziom zanieczyszczenia niższy od średnich w Arktyce!

Niż Gisela w ostatnich kilkudziesięciu godzinach przyniósł w wielu regionach Polski ulewne opady deszczu, a w rejonach podgórskich również śniegu, ponadto spowodował nasilenie wiatru, szczególnie w zachodniej, północnej i centralnej Polsce. Dzięki temu zdecydowanie poprawiła się jakość powietrza, która w wielu miejscach jest bardzo dobra, co w październiku nie zdarza się często.

Jakość powietrza w Polsce jest bardzo dobra. Indeks jakości powietrza, dane GIOŚ z godziny 12:00, 14 października 2020

Powietrze w Polsce jest krystalicznie czyste, bardzo czyste powietrze w październiku 2020

-Po intensywnych opadach deszczu w ostatnich godzinach poziom aerozolu w powietrzu obniżył się do bardzo niskiego poziomu. Do tego, że opady powodują wymywanie cząstek z powietrza nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak do tego, że poziomy zanieczyszczeń w Polsce są niższe od średnich jakie panują w Arktyce to już może być ciężko. Dzisiejszego poranka współczynnik rozpraszania światła na aerozolu obniżył się do poziomu 1-2 Mm-1 co przekłada się na wartości PM10 poniżej 0.5 mikrograma w metrze sześciennym!- informuje dr hab. Krzysztof Markowicz z IGF UW.

Przebieg dobowy współczynnika rozpraszania dla aerozolu w mM-1 oraz wykładnika Angstroma, 14 października 2020. Dane: SolarAOT z rejonu Strzyżowa na Podkarpaciu

Bardzo czyste powietrze w Polsce, październik 2020, pomiary

-Podobnie koncentracja węgla elementarnego (BC) osiąga wartości jedynie ok 40ng/m3. Tego typu wartości są rzadko spotykane w Polsce. Tym bardziej o tej porze roku- zauważa Markowicz.

Przebieg dobowy koncentracji węgla cząsteczkowego w ng/m3 oraz współczynnik absorpcji aerozolu. Dane: SolarAOT z rejonu Strzyżowa na Podkarpaciu, 14 października 2020

Krystalicznie czyste powietrze w Polsce, październik 2020, niż Gisela

Z kolei w Rzeszowie na naszej stacji pomiaru jakości powietrza, gdzie mierzymy zawartość pyłów zawieszonych od ponad 2 lat, po raz pierwszy czujnik zarejestrował średnią godzinną koncentracje pyłu PM10 i PM2,5 poniżej 1 mikrograma w m3 powietrza! 

Pomiar jakości powietrza w Rzeszowie, 14 października 2020

Pomiar jakości powietrza w Polsce, bardzo czyste powietrze Gisela

DobraPogoda24, SolarAOT, GIOŚ


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!