| |
Zagrożenie!
Wyjątkowo silna inwersja. 9 stopni różnicy na poziomie 183 metrów!

Wyjątkowo silna inwersja. 9 stopni różnicy na poziomie 183 metrów!

Wyż Viktor na wschodzie Europy w dalszym ciągu blokuje powrót strefowej cyrkulacji powietrza i zapewnia nam stabilną pogodę, która powinna się utrzymać jeszcze przez co najmniej tydzień.

Prognozowany układ baryczny w sobotę, 13 października 2018 roku

Mapa synoptyczna Polska październik 2018

Może się wydawać, że mamy obecnie nudę, ale nawet podczas wyżu zachodzą ciekawe zjawiska fizyczne. Na naszą uwagę zasługuje przede wszystkim inwersja temperatury, czyli sytuacja gdy temperatura zamiast spadać, to rośnie wraz z wysokością. Ma na to wpływ proces wolno osiadającego powietrza w wyżu, które w wyniku sprężania podnosi temperaturę od góry. To cieplejsze powietrze nie dochodzi do warstwy przyziemnej atmosfery, bowiem ruchy turbulencyjne w warstwie granicznej blokują lub ograniczają tę warstwę powietrza od dołu. Ta sytuacja obrazuje poziom tzw. inwersji osiadania.

Co ciekawe, w warstwie granicznej znajduje się jeszcze jedna inwersja nazywana przyziemną i to ona ma dla nas największe znaczenie, gdyż przyczynia się do powstawania smogu, a także powoduje duże różnice temperatury na stosunkowo niewielkim obszarze. Zjawisko jest szczególnie widoczne w rejonach występowania kotlin i wzniesień, bowiem w wyniku wieczornego i nocnego ochładzania się powietrza od podłoża, cięższe chłodniejsze powietrze gromadzi się w kotlinie, a cieplejsze (lżejsze) zalega na wzniesieniu.

Najsilniejsza inwersja przyziemna ma miejsce zazwyczaj nad ranem. Przykładem mogą być dane ze stacji SolarAOT zlokalizowanej w pobliżu Strzyżowa na Podkarpaciu. Dziś 12.10 o poranku na dolnej stacji (na wys. 260 m n.p.m.) temperatura tuż po godz. 07:00 spadła do 3.6 st. C., a w tym czasie zaledwie 183 m wyżej nad poziomem morza temperatura wynosiła około 12.5 st. C. To oznacza, że temperatura na tak niewielkiej różnicy wysokości zmieniła się o blisko 9 st. C!

Inwersja temperatury

Inwersja przyziemna przechodząca w ciągu dnia w podniesioną, zostanie zlikwidowana przed południem gdy temperatura na dolnej stacji wyrówna się z wartością z górnej, a później zostanie ona przekroczona. Wieczorem oraz w nocy temperatura ponownie zacznie spadać i powróci inwersja przyziemna.

Taki cykl związany z powstawaniem i zanikaniem inwersji zawsze sprzyja powstawaniu smogu (szczególnie w sezonie grzewczym), a także powoduje miejscami zjawisko mgły radiacyjnej, w wyniku kondensacji wilgotnego i chłodnego powietrza zalegającego w dolinach oraz w pobliżu rzek, gdzie zasoby wilgoci są największe. W najbliższych dniach będziemy mieć okazję ponownie zaobserwować ten proces. 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!