| |
Zagrożenie!
Do Szwecji dotarły inwazyjne super kleszcze mogące osiągać 3 cm długości!

Do Szwecji dotarły inwazyjne super kleszcze mogące osiągać 3 cm długości!

W Szwecji pojawiły się gigantyczne kleszcze Hyalomma mogące osiągać 3 cm długości, co może mieć związek z rekordowo ciepłym latem w tym kraju. Nigdy wcześniej nie były notowane, dlatego ta sytuacja jest bez precedensu - poinformował badacz Giulio Grandi.

Super kleszcze atakują ludzi (mogą się przemieszczać nawet do 100 metrów za ofiarą) i przenoszą patogeny w tym wirus gorączki krwotocznej. Hyalomma należy do twardych kleszczy powszechnie występujących w Azji, Europie, Afryce Północnej i lokalnie południowej. " Są bardzo szybkie, więc nie czekają na swoją zdobycz, ale aktywnie szukają człowieka do ataku. Kiedy są wypełnione krwią, mogą rozrosnąć się na 2 lub 3 centymetry. To gigantyczne kleszcze - powiedział Grandi na antenie szwedzkiego radia.

Giulio Grandi pracuje w Szwedzkim Krajowym Instytucie Weterynaryjnym, który od kilku lat prowadzi projekt badawczy w celu zbadania, w jaki sposób zmieniający się klimat wpływa na choroby zakaźne. Instytut poprosił obywateli o wysłanie zarówno żywych, jak i martwych kleszczy. Do tej pory otrzymali około 2000 okazów. Tylko w sierpniu trzy dorosłe kleszcze Hyalomma zostały wysłane do Instytutu z Landskrony w południowej Szwecji, Nykoping na południowym-wschodzie i Koppom na południowym-zachodzie kraju.

Kleszcze Hyalomma (samica po lewej, samiec po prawej). Foto: Daktaridudu

Kleszcze giganty

Jedna z teorii głosi, że kleszcze znalezione w tym miesiącu mogły zostać przeniesione przez ptaki wędrowne. Ann Albihn, profesor nadzwyczajna w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym oraz profesor na szwedzkim Uniwersytecie Nauk Rolniczych powiedziała, że podczas projektu badawczego pojawiły się inne zaskakujące odkrycia. Na przykład kleszcze różnych rodzajów zostały wysłane z 90 % wszystkich gmin w północnym regionie Norrland. "Istnieją wskazania, że na dalekiej północy w górskim regionie Szwecji występuje więcej kleszczy niż wcześniej sądzono" - dodała Albihn.

Prawdopodobieństwo zarażenia się gorączką krwotoczną od kleszcza Hyalomma jest bardzo niskie, podobnie jak prawdopodobieństwo, że gigantyczne kleszcze w krótkim okresie osiedlą się na stałe w Szwecji. Jeśli jednak przyszłe zmiany klimatyczne będą nadal postępować w takim tempie jak dotychczas, to kleszcze Hyalomma mogą się dostosować, aby poradzić sobie z trudniejszym szwedzkim klimatem - ostrzega Albihn.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!