| |
Zagrożenie!
Sprawdź gdzie leżała Polska miliony lat temu. Interaktywna mapa już dostępna!

Sprawdź gdzie leżała Polska miliony lat temu. Interaktywna mapa już dostępna!

Płyty tektoniczne na Ziemi od milionów lat są w ciągłym ruchu. Dzięki specjalnej interaktywnej mapie możemy sprawdzić, gdzie obszar państwa, czy danego współczesnego miasta znajdował się na przestrzeni minionych 20-750 milionów lat! Możemy dosłownie zobaczyć, co było na obszarze wybranego regionu, miasta, czy obecnego państwa. Informatyk Ian Webster opracował interakcyjny globus nazwany Ancient Earth Globe, na którym można zobaczyć, gdzie miasta na całym świecie znajdowały się miliony lat temu.

Europa i Polska 200 mln lat temu. To okres późnego triasu. Niebawem zniknie 76% wszystkich lądowych i morskich gatunków zwierząt oraz znacznie zmniejszy się liczba ocalałych populacji. Niektóre rodziny, takie jak pterozaury, krokodyle, ssaki i ryby zostały dotknięte wymieraniem w minimalnym stopniu. Pojawiają się pierwsze prawdziwe dinozaury

Interaktywna mapa globus Ancient Earth Globe gdzie leżała Polska miliony lat temu

Różnice na przestrzeni lat są ogromne. Interaktywny globus pokazuje nie tylko, gdzie były miasta miliony lat temu, ale także wskazuje, co działo się z florą i fauną w tym czasie. -„Nasze środowisko jest dynamiczne i może się zmieniać. Historia Ziemi jest dłuższa, niż możemy sobie wyobrazić, a obecny układ tektoniki płyt i kontynentów to przypadek czasu. W przyszłości będzie zupełnie inaczej, a Ziemia może nas wszystkich przeżyć”- mówił Ian Webster na antenie CNN.

Położenie Polski, Europy i północnej Afryki 170 mln lat temu. Był to okres jurajski. Dinozaury rozwijały się wtedy w miarę ewolucji pierwszych ssaków i ptaków. Życie w oceanie było zróżnicowane, a Ziemia była bardzo ciepła.

Interaktywna mapa i globus gdzie leżała Polska i inne kraje miliony lat temu

Korzystanie z mapy jest bardzo proste. Wystarczy wpisać miasto i zaznaczyć interesujący nas przedział minionych lat. Polecamy, warto zajrzeć na interaktywną mapę.

DobraPogoda24, CNN, Ancient Earth Globe


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!