| |
Zagrożenie!
Wielka Brytania: iluzja tsunami na wybrzeżu w Norfolk

Wielka Brytania: iluzja tsunami na wybrzeżu w Norfolk

Zjawiska optycznie nie przestają zaskakiwać. Ciekawy przypadek zanotowano 19 września br. na brytyjskim wybrzeżu w Norfolk. W pewnym momencie osobom spacerującym wzdłuż plaży, ukazała się olbrzymia fala, która przypominała wezbranie wody przed nadciągającym tsunami.

Miraż na plaży

Zjawisko nie wywołało paniki, ale wzbudziło niezwykłe zainteresowanie ze względu na przerażającą iluzje optyczną.

Iluzja miraż fala tsunami

Jak powstała iluzja fali tsunami?

To fascynujące zjawisko, było efektem mirażu. Kluczem do jego powstania był delikatny wiatr od strony zimnego morza. Jak zauważył Les Cowley z Optics Atmosfery, po lewej stronie zdjęcia są widoczne plamy nieba zmieszane z odległym lądem. Jest to znany miraż "gorącej drogi".

Iluzja tsunami

Zjawisko zachodzi, gdy zakrzywione promienie światła przenikają między warstwami powietrza ochłodzonego przez morze i rozgrzanego przez Słońce. Z uwagi na to, że te warstwy są niestabilne, to cały obraz wydaje się chaotyczny.

Samo zjawisko mirażu jest bardziej skomplikowane, ponieważ promienie słoneczne muszą przenikać przez co najmniej trzy warstwy powietrza o innych właściwościach termicznych. Krótko mówiąc - musi się nałożyć kilka czynników, aby powstało "straszliwe spojrzenie tsunami".

Zdjęcia: spaceweathergallery 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!