| |
Zagrożenie!

Na świecie jest o 9% więcej lasów niż sądzono do tej pory

Najnowsze badania rzucają ciekawe światło na lesistość naszej planety. Naukowcy odkryli, że na świecie jest znacznie więcej lasów niż sądzono do tej pory. Obliczeń dokonano na podstawie bardzo dokładnych zdjęć satelitarnych i cyfrowego modelu ziemi Google Earth. 

Ilość lasów na Ziemi

Aby uzyskać wiarygodne dane, wykorzystano ultra-wysoką rozdzielczość zdjęć. Każdy ich piksel odpowiadał za skrawek ziemi o szerokości poniżej 1m! Wcześniejsze dane opracowano na podstawie zdjęć, których 1 piksel stanowił około 40m szerokości powierzchni. Różnica jest więc diametralna.

 

Z danych wynika, że lasów jest o 9% (278 mln ha) więcej. Błąd tkwił w szacunkach dotyczących lasów na tak zwanych terenach suchych w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji i Europie. Nie były one monitorowane zbyt dobrze - mówił BBC współautor badań dr Alan Grainger. „Takie lasy znacznie trudniej zauważyć z orbity, w porównaniu do gęstych lasów tropikalnych” - dodał naukowiec.


Nowe dane zostaną wykorzystane do modelowania obiegu węgla w przyrodzie oraz do walki ze zmianami klimatu. Wyniki badań zespołu międzynarodowych naukowców w tym doktora Graingera i jego studentów opublikowano w tygodniku „Science”.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!