| |
Zagrożenie!
Donald Trump chciał użyć broni nuklearnej w celu niszczenia huraganów. Skutki byłyby katastrofalne - odpowiada NOAA

Donald Trump chciał użyć broni nuklearnej w celu niszczenia huraganów. Skutki byłyby katastrofalne - odpowiada NOAA

Donald Trump nie przestaje zaskakiwać, a nawet szokować. Ostatnio pojawiły się doniesienia, że prezydent USA pytał o możliwość użycia broni nuklearnej do zniszczenia huraganów. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) odpowiedziała, że ta metoda byłaby katastrofalna.

Eksperci z NOAA wyjaśniają, że broń nuklearna nie byłaby skuteczną strategią rozpraszania huraganów, ponieważ ilość energii, którą bomba atomowa mogłaby uwolnić, jest minimalna w porównaniu do znacznej i długotrwałej energii generowanej przez huragany. Biorąc pod uwagę różnice energetyczne, istnieje możliwość, że bomba atomowa nawet nie zbliżyłaby się do siły burzy.

Huragan Florence tuż przed uderzeniem w USA. 13 września 2018 roku o godz. 07:12 czasu polskiego

Huragany broń nuklearna Trump

NOAA stwierdziła, że rozważanie użycia broni nuklearnej do łagodzenia huraganów pomija niebezpieczeństwo uwolnienia materiału radioaktywnego, który byłby szeroko rozprzestrzeniony na całym świecie z powodu silnego wiatru i innych procesów cyrkulacji atmosferycznej.

Ingerowanie w burze tropikalne również nie jest obiecującą strategią. W basenie Oceanu Atlantyckiego każdego roku powstaje około 80 burz, a tylko około 5 z nich staje się huraganami. Energia uwolniona podczas takiej tropikalnej burzy stanowi zaledwie około 10 % energii uwolnionej podczas huraganu, a ponieważ modele prognostyczne nie są w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem stwierdzić, które z nich się rozwiną, NOAA wyjaśnia, że próba rozproszenia rosnących burz zmarnowałaby nadmierną ilość energii.

Po tej odpowiedzi Donald Trump zaprzestał kontynuowania tematu, ale jak się okazało, nie jest to nowy pomysł. Pierwsze plany użycia broni nuklearnej w celu niszczenia lub osłabienia huraganów pojawiły się w latach 50 XX wieku.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!