
Huraganowy wiatr uderzył w Europie. Zmierzono do 250 km/h. Zerwane dachy i tysiące ludzi bez prądu
Minionej doby szczególnie w nocy w północno zachodnią Europę z całym impetem uderzył orkan Ingunn określany także jako cyklon Margrit (Małgorzata), z wiatrem o sile huraganu. Wiatr najsilniej do 250 km/h powiał na Wyspach Owczych, a także na znacznym obszarze Norwegii szczególnie wzdłuż środkowo zachodnich regionów do 223 km/h. Wiele dachów zostało zerwanych, tysiące ludzi jest bez prądu. Połamane drzewa opadły na samochody i linie energetyczne. Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Trondelag i Helgeland.
Nadciągający potężny cyklon i orkan w rejon północno zachodniej Europy tuż przed uderzeniem, 31 stycznia 2024. Foto: Eumetsat
Obecnie potężna wichura przesuwa się w kierunku Salten i Lofotów w Nordland na północy Norwegii. Siła wiatru w Europie na wybrzeżu Norwegii jest porównywalna do huraganu. Mało tego, przejściu żywiołu towarzyszą także opady deszczu przechodzące w śnieżyce, a także lokalne burze.
Zanotowane maksymalne porywy huraganowego wiatru minionej doby w Norwegii. Dane: Ogimet
Najsilniejszy wiatr 223 km/h w Norwegii, zmierzono na stacji meteorologicznej Somna-Kvaloyfjellet. Jest ona położona około 200 km na północ od Trondheim. Na wielu innych stacjach wzdłuż wybrzeża zanotowano wiatr w porywach ponad 150-200 km/h, czyli dokładnie tak jak prognozowaliśmy. Kolejny raz prognozy niemieckiego modelu ICON w terminie operacyjnym tuż przed uderzeniem żywiołu okazały się najbliższe prawidłowym wskazaniom wiatromierzy. Sprawdziło się również minimalne ciśnienie, które w centrum orkanu spadło do 938 hPa. Obecnie trwa szacowanie strat w Norwegii, ale już wiadomo, że co najmniej 12 tysięcy odbiorców nie ma prądu w rejonie miejscowości Trondelag i Nordland. Napływają coraz liczniejsze raporty o zerwanych dachach, powalonych drzewach i zmiażdżonych samochodach. Autobus z 14 pasażerami został zepchnięty przez wiatr z drogi w pola w rejonie Erisletta. Ponadto nie działa sieć komórkowa w częściach Vest-Finnmark i na półwyspie Nordkinn oraz odwołano pociągi na trasie Oslo-Bergen.
Chłodny front związany z orkanem sięga Polski. Prognozowane położenie zasięgu opadów o godzinie 13:00, 1 lutego 2024
Obecnie centrum żywiołu przesuwa się na północ Norwegii, jednocześnie śnieżyca obejmuje niemal wszystkie zachodnie regiony tego kraju. Opadom towarzyszą zawieje i zamiecie śnieżne. Na wielu odcinkach dróg warunki będą ekstremalne, niektóre z nich staną się nieprzejezdne. Chłodny front związany z orkanem sięga również Polski. Aktualnie strefa przelotnych opadów deszczu i miejscami śniegu obejmuje obszar, od Mazur i Suwalszczyzny przez centrum po Dolny Śląsk. W dalszej części dnia front przesunie się na południowy wschód kraju, gdzie dotrze w godzinach popołudniowych.
Silny wiatr wraca do Polski. Prognozowany zasięg wichury o godzinie 14:00, 1 lutego 2024
Skutki przechodzenia potężnego orkanu na północnym zachodzie i północy Europy w mniejszym stopniu odczuwamy także w Polsce za sprawą frontu z przelotnymi opadami, ale także spodziewamy się nasilenia wiatru miejscami w górach oraz w północnych regionach. Najsilniej powieje między Pomorzem Zachodnim, województwem pomorskim po zachodnie i północno zachodnie dzielnice warmińsko mazurskiego. Na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie do 60-90 km/h, przy czym najsilniej powieje nad samym morzem, zwłaszcza między środkowym i wschodnim wybrzeżem. To będzie wstęp do dynamiczniejszej pogody w kolejnych dniach.
Źródło: DobraPogoda24.pl, Nrk