| |
Zagrożenie!
Huragan Zeta uderzył w Meksyk, teraz kieruje się nad USA. Na jego drodze Nowy Orlean

Huragan Zeta uderzył w Meksyk, teraz kieruje się nad USA. Na jego drodze Nowy Orlean

Huragan Zeta był kolejnym huraganem, który w tym sezonie uderzył w meksykański Półwysep Jukatan. Po przejściu osłabł, ale obecnie ponownie się wzmacnia nad ciepłymi wodami Zatoki Meksykańskiej. Z siłą 1 kategorii w skali Saffira - Simpsona kieruje się nad rejon Nowego Orleanu w stanie Luizjana w USA. Później słabnąc wkroczy nad stan Missisipi w USA. Wcześniej będzie generował porywy wiatru miejscami przekraczające 170 km/h! Pojawią się również ulewne opady deszczu, burze, wysokie fale sztormowe i niewykluczone tornada. Suma opadów miejscami może przekraczać 100 mm wody.

Prognozowane uderzenie huraganu Zeta w USA w rejonie Nowego Orleanu o godzinie 01:00 (czasu polskiego), 28/29 października 2020. Model ECMWF / Windy

Huragan Zeta uderzy w USA, Nowy Orlean, Luizjana

Ostrzeżenia przed huraganem Zeta rozciągają się od Morgan City w Luizjanie do granicy Missisipi i Alabamy, w tym jeziora Pontchartrain, jeziora Maurepas i metropolii Nowego Orleanu. Ostrzeżenie przed burzą tropikalną rozciąga się od granicy Missisipi-Alabama do Okaloosa i Walton County Line na Florydzie. W rejon Nowego Orleanu huragan Zeta uderzy w nocy ze środy na czwartek 28/29.10 (czasu polskiego).

Prognozowana siła i rejon przejścia huraganu Zeta. Dane: CIMS

Huragan Zeta prognoza wiatru i opadów w USA, Nowy Orlean, Luizjana

Huragan Zeta w USA. Prognozowana suma opadów za najbliższe 3 dni. Model ECMWF / Windy

Huragan Zeta w USA, prognoza opadów i prędkości wiatru, październik 2020, Nowy Orlean

Fale sztormowe mogą osiągnąć 1,5-2,5 m wysokości w rejonie ujścia rzeki Perłowej do wyspy Dauphin w Alabamie. To oznacza, że wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, zwykle suche obszary zostaną zalane przez podnoszące się wody przemieszczające się w głąb lądu od linii brzegowej.

W Nowym Orleanie w Luizjanie, wydano dobrowolny nakaz ewakuacji z obszarów leżących poza systemem wałów przeciwpowodziowych. Gubernator Luizjany John Bel Edwards apeluje do mieszkańców, aby się ewakuowali przed przybyciem huraganu Zeta.

W innym przypadku mieszkańcy obszarów objętych ostrzeżeniem muszą zgromadzić zapasy, w tym żywności, wody i leków, które mogą wystarczyć na co najmniej trzy dni. Huragan Zeta jest zwieńczeniem niezwykłego sezonu huraganów w tym roku, który pozostaje rekordowy. Ten sezon był pierwszym, który wyczerpał tradycyjną listę nazw huraganów, a kolejne burze zaczęto oznaczać literami alfabetu greckiego.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!