| |
Zagrożenie!
Huragan Sally uderzy w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w USA

Huragan Sally uderzy w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w USA

Kolejny huragan w tym sezonie zmierza w kierunku amerykańskiego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Silny wiatr związany z huraganem Sally odczuwalny jest już dziś na wybrzeżu, ale dopiero jutro 16.09 prognozowane jest jego główne uderzenie. Mieszkańców przybrzeżnych miejscowości w Luizjanie, Missisipi i Alabamie wezwano do ewakuacji. Sally jest drugim po Laurze huraganem, który w tym sezonie uderzy w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. Centrum żywiołu znajduje się obecnie około 160 kilometrów od lądu i przesuwa się powoli z prędkością niespełna 10 kilometrów na godzinę.

Huragan Sally zmierza w kierunku lądu USA. Aktualna pozycja i prognoza przemieszczenia

Huragan Sally uderzy w ląd USA, Zatoka Meksykańska, prognoza huraganu wrzesień 2020

Sally towarzyszy wiatr o prędkości do 150 km/h i kilkumetrowa fala powodziowa. Ostrzeżenie przed huraganem obejmuje między innymi miasta Mobile i Biloxi. Żywioł może być też odczuwalny w Nowym Orleanie, który nadal pamięta tragiczne skutki huraganu Katrina. Prognozy wskazują, że Sally uderzy w ląd jako huragan 2 lub najwyższego poziomu 1 kategorii w pięciostopniowej skali. Porywy wiatru mogą wówczas osiągać 140-170 km/h.

Prognozowana siła i trajektoria huraganu Sally

Huragan Sally, prognoza uderzenia w USA

Aktualnie huragan Sally przed uderzeniem w ląd osłabł do 1 kategorii. Średnia prędkość wiatru osiąga 150 km/h, a w porywach 169 km/h. Ciśnienie w centrum cyklonu tropikalnego spadło do 986 hPa.

Tysiące mieszkańców wybrzeża Zatoki Meksykańskiej udały się w głąb lądu do schronisk i hoteli. Ci którzy pozostali na miejscu gromadzą zapasy żywności i zabijają okna i drzwi płytami ze sklejki. Huraganowy wiatr i intensywne opady deszczu zaczną być odczuwalne jutro około południa czasu lokalnego. Główne uderzenie nastąpi we wtorkową noc.

Na Atlantyku obecnie występuje aż 5 cyklonów tropikalnych, w tym 2 huragany Paulette i Sally, 2 burze tropikalne Teddy i Vicky oraz 1 depresja tropikalna Rene. Na liście imion został jeszcze Wilfried, a po nim meteorolodzy zostaną zmuszenie do przejścia do alfabetu greckiego!

DobraPogoda24, CIMSS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!