| |
Zagrożenie!
 Huragan Roslyn uderzy w ląd. Przyniesie ulewy, burze i potężny wiatr. Żywioł zagrozi tysiącom ludzi

Huragan Roslyn uderzy w ląd. Przyniesie ulewy, burze i potężny wiatr. Żywioł zagrozi tysiącom ludzi

Sezon cyklonów tropikalnych nadal trwa. Po chwilowym uspokojeniu właśnie formuje się kolejny huragan, jaki w tym sezonie uderzy z dużą siłą w ląd i zagrozi tysiącom ludzi. Na wodach wschodniego Pacyfiku w rejonie wybrzeża Meksyku powstaje huragan Roslyn. Obecnie jeszcze jest tropikalnym sztormem, ale to się szybko zmieni w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. Jeszcze w piątek 21.10 stanie się huraganem 1 kategorii w skali Saffira-Simpsona, co oznacza, że będzie generował średnią prędkość wiatru powyżej 120 km/h, a w porywach znacznie więcej. Później huragan jeszcze bardziej wzmocni się do 2 kategorii i z taką siłą uderzy w ląd Meksyku.

Formujący się huragan Roslyn na wschodnim Pacyfiku w pobliżu wybrzeża Meksyku, godzina 11:05, 21 października 2022. Dane: Satelita GOES-16

Huragan Roslyn uderzy w ląd Meksyku, prognoza wiatru i opadów, październik 2022

Aktualnie Roslyn jest jeszcze sztormem tropikalnym. Generuje wiatr o średniej prędkości 100 km/h, a ciśnienie w jego centrum spadło do 998 hPa. Cyklon niebawem wejdzie nad bardzo ciepłe wody z temperaturą powierzchniową 29-30 st. C. i to da mu szybki impuls do dalszego rozwoju. Pojawią się warunki atmosferyczne sprzyjające głębszemu rozwojowi tej obecnie burzy tropikalnej. 

Prognozowana temperatura wody na wschodnim Pacyfiku w rejonie powstawania huraganu Roslyn, 21 października 2022

Huragan Roslyn uderzy w Meksyk, prognoza wiatru, opadów i temperatury morza, 21-22 października 2022

Roslyn jeszcze dziś 21.10 stanie się huraganem 1 kategorii, a 22 października będzie huraganem 2 kategorii. Wówczas przed uderzeniem w ląd Meksyku będzie generował wiatr o prędkości ponad 160 km/h. Prognozy wskazują, że w chwili uderzenia w ląd będzie mieć właśnie kategorię 2.

Prognozowane porywy wiatru w chwili zbliżania się centrum huraganu Roslyn w rejon zachodniego Meksyku, 23 października 2022. Dane: Windy / ECMWF

Prognoza wiatru huragan Roslyn, uderzy w Meksyk, 23 października 2022

Najnowsze prognozy wskazują, że huragan Roslyn w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będzie się wzmacniał i przesuwał na północ wzdłuż zachodniego wybrzeża Meksyku. Na tym obszarze przyniesie coraz silniejszy wiatr, potężne burze i ulewy z sumami ponad 200-250 mm wody. Wywoła również wysokie fale sztormowe, które zagrożą miejscowościom wzdłuż wybrzeża. Największe sumy opadów będą jednak poza lądem, choć miejscami na wybrzeżu mogą przekroczyć 80-100 mm wody.

Prognozowana suma opadów deszczu w czasie przejścia huraganu Roslyn, do 24 października 2022. Dane: Windy / ECMWF

Cyklon i huragan Roslyn, prognoza wiatru i opadów deszczu, październik 2022

Pod koniec tygodnia około niedzieli 23.10 lub na początku nowego, huragan ma nagle skręcić na północny wschód i wówczas znajdzie się na kursie kolizyjnym ze stanami Sinaloa, Nayarit i Jalisco w Meksyku. Jego centrum prawdopodobnie uderzy m.in. w rejonie Las Labores, Los Corchos, Santa Cruz i Puerta de Palapares. 

Prognozowana siła i trajektoria huraganu Roslyn, październik 2022. Dane: CIMSS

Cyklon i huragan Roslyn zagrozi Meksykowi, prognoza wiatru do 24 października 2022

Niezależnie od ostatecznej intensywności huraganu w momencie wejścia nad ląd, powodziowe błyskawiczne wywołane przez sztorm, wiatr i opady oraz lawiny błotne będą stanowić istotne zagrożenie dla tysięcy mieszkańców tej części zachodniego wybrzeża Meksyku. Możliwe będą również uszkodzenia konstrukcji budynków i liczne przerwy w dostawie energii elektrycznej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!