| |
Zagrożenie!
Huragan Nicole uderzy w ląd. To będzie koszmar dla milionów ludzi. Znamy zagrożone regiony

Huragan Nicole uderzy w ląd. To będzie koszmar dla milionów ludzi. Znamy zagrożone regiony

Do końca listopada trwa zazwyczaj sezon cyklonów tropikalnych, a to oznacza, że tym okresie najczęściej występuje możliwość powstania huraganów na Atlantyku. Wygląda na to, że kolejny w tym sezonie huragan uderzy w południowo wschodnie wybrzeże USA. Ulewny deszcz, burze, silny wiatr i sztorm przyniesie huragan Nicole, jaki między 10-11 listopada wkroczy nad środkową Florydę. Będzie to koszmar dla milionów ludzi, którzy jeszcze nie otrząsnęli się po przejściu poprzedniego potężnego huraganu Ian.

Burza tropikalna Nicole przekształcająca się w huragan. Dane satelitarne GOES-16 z godziny 14:12, 8 listopada 2022

Huragan Nicole uderzy w ląd, przyniesie ulewy, burze wi wichury na Florydzie w USA, 10-11 listopada 2022

Aktualnie Nicole jest jeszcze subtropikalnym sztormem i znajduje się na Atlantyku na wschód od Florydy. Tuż przed dotarciem do tego stanu wzmocni się i będzie w chwili uderzenia w ląd huraganem 1 kategorii w skali Saffira-Simpsona. Średnia prędkość wiatru ma wtedy przekraczać 120 km/h. Z uwagi na najnowsze prognozy potwierdzające możliwość powstania huraganu, gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy.

Prognozowana trajektoria przejścia huraganu Nicole. Dane: CIMSS

Huragan Nicole uderzy w ląd, najnowsza prognoza 10-11 listopada 2022

Żywioł uderzy od wschodu w środkową część stanu i później już jako były huragan wolno będzie się przemieszczać na północ i północny wschód wzdłuż wschodnich stanów USA. W wielu regionach wystąpią długotrwałe i uciążliwe fale sztormowe na wybrzeżu, a także huraganowe porywy wiatru i ulewne opady deszczu. Miejscami wystąpią również burze z gradem. Lokalnie niewykluczone tornada.

Prognozowane położenie huraganu Nicole z zasięgiem opadów i burz, do godziny 10:00 (czasu polskiego), 10 listopada 2022

Huragan Nicole, najnowsza prognoza opadów i wiatru, 10 listopada 2022

Główne uderzenie huraganu jest prognozowane na wschodnim wybrzeżu Florydy, od okolic West Palm Beach po St. Augustine i Jacksonville Beach. W tej części Florydy porywy wiatru i zagrożenie ze strony fal sztormowych będzie największe.

Prognozowane porywy wiatru w czasie przejścia huraganu Nicole, 10-11 listopada 2022

Huragan Nicole najnowsza prognoza wiatru 10-11 listopada 2022

Wzrost poziomu wody w strefie przybrzeżnej, od 90 cm, do blisko 2m jest prognozowany, od okolic West Palm Beach do Savannah w stanie Georgia. Możliwe będą więc miejscami powodzie sztormowe. Jest to koszmarna prognoza dla milionów ludzi, zwłaszcza, że jeszcze nie pozbierali się po potężnym huraganie Ian, gdy pod koniec września przyniósł powodzie i ogromne porywy wiatru na Florydzie. Po jego przejściu nadal wiele plaż i niektóre wydmy są zniszczone. Te obszary mogą być szczególnie narażone na bezpośrednie uderzenie huraganu nadciągającego ze wschodu.

Prognozowana suma opadów (podana w calach, 1 cal to 25,4 mm) w czasie przejścia omawianego huraganu i cyklonu, do 11 listopada 2022

Ulewy i burze uderzy huragan Nicole, prognoza opadów, listopad 2022

Niewykluczone, że obecnie prognozowana trajektoria huraganu może ulec korekcie. Jeśli będzie bardziej skierowana na południe, to przyniesie znaczące ryzyko powodzi przybrzeżnych i wiatru w rejonie Fort Lauderdale i Miami.

Prognozowane położenie słabnącego huraganu Nicole i zasięg opadów, do godziny 07:00, 11 listopada 2022

Najnowsza prognoza huraganu Nicole, cyklon uderzy we Florydę, mapa opadów i wiatru 10-11 listopada 2022

Nad lądem Florydy huragan Nicole ma osłabnąć i dalej jako wypełniający się cyklon będzie się przesuwać na północ i północny wschód wzdłuż wschodnich stanów USA. W piątek 11 listopada jego centrum ma być już nad stanem Georgia. Co ciekawe, jeśli faktycznie aktualna burza tropikalna przekształci się w huragan Nicole, to będzie to dopiero 3 huragan, który w listopadzie uderzy we Florydę w całej zapisanej historii obserwacji.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!