| |
Zagrożenie!
Huragan Martin blisko Europy. Wiatr osiągnął 170 km/h. Cyklon niesie wichury i ulewy. Znamy zagrożone regiony

Huragan Martin blisko Europy. Wiatr osiągnął 170 km/h. Cyklon niesie wichury i ulewy. Znamy zagrożone regiony

Sezon cyklonów tropikalnych zwykle trwa do końca listopada i znowu możemy się przekonać, że czasami huragany potrafią dotrzeć również w rejon Europy. Przykładem jest huragan Martin. Posiada on pierwszą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Średnia prędkość wiatru osiągała 140 km/h, a w porywach nawet 170 km/h. Huragan obecnie znajduje się na północnym Atlantyku z centrum na południowy zachód od Grenlandii, w odległości około 1400 km od zachodniego wybrzeża Irlandii. W ciągu kolejnej doby już jako były huragan, a w zasadzie cyklon post tropikalny zbliży się w rejon Wysp Brytyjskich, gdzie przyniesie ulewny deszcz, wichury i lokalne burze. Jego niże wtórne załamią pogodę również w kolejnych dniach w tej części Europy.

Prognozowane porywy wiatru i położenie huraganu Martin, 4 listopada 2022

Huragan Martin dotarł do Europy, Cyklon niesie wichury i ulewy, uderzy na zachodzie, listopad 2022

Ciśnienie w centrum huraganu spadnie dziś do około 932 hPa, a następnie cyklon zacznie się w kolejnych kilkudziesięciu godzinach wypełniać. To oznacza, że ciśnienie zacznie systematycznie rosnąć, a huragan wraz z przesuwaniem się nad coraz chłodniejsze wody powierzchniowe Atlantyku w rejon Irlandii osłabnie i stanie się byłym huraganem. Mimo to, nadal będzie powodował wysokie fale sztormowe, silne porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu.

Prognozowane położenie byłego huraganu Martin i zasięg jego opadów, do godziny 13:00, 5 listopada 2022

Huragan Martin w Europie, niesie ulewy i wichury, mapa opadów 5 listopada 2022

Strefa opadów związana z byłym cyklonem tropikalnym i huraganem sięgnie Wysp Brytyjskich już w sobotę 5 listopada. W obszarze obniżonego ciśnienia na zachód od Irlandii nadal będą występować wichury i opady z dogodnymi warunkami do rozwijania kolejnych niżów wtórnych, które załamią pogodę w tej części Europy w następnych dniach listopada, bo często będzie padać, okresami pojawi się wiatr o sile wichury, ponadto lokalnie wystąpią burze.

Prognozowane wichury w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii, 7 listopada 2022

Wichury i ulewy w Europie, cyklon zagrozi Irlandii i Wielkiej Brytanii, mapa wiatru 7 listopada 2022

Pozostałości po byłym huraganie stworzą dogodne warunki do inicjacji ośrodków niżowych, które ze strefami frontowymi jeden po drugim będą wpływać na warunki pogodowe w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Częste sztormy, wichury z przelotnymi ulewnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, to będą częste zjawiska pogodowe w najbliższych dniach.

Prognozowane położenie niżu wtórnego w rejonie Wysp Brytyjskich i zasięg opadów, do godziny 22:00, 7 listopada 2022

Były huragan sięgnie Europy, cyklon niesie ulewy i wichury, mapa opadów 7 listopada 2022

Pogoda będzie często przypominać zaawansowaną jesień. Warunki atmosferyczne będą nieprzyjemne i typowe dla Wysp Brytyjskich o tej porze roku. Obecność głębokich cyklonów w pobliżu zachodniej Europy nadal będzie chronić Polskę przed znacznym spadkiem temperatury, co najmniej do 12 listopada.

Prognozowana suma opadów w Irlandii i Wielkiej Brytanii, do 10 listopada 2022

Ulewy, burze i wichury na zachodzie Europy, mapa opadów do 10 listopada 2022

Do końca pierwszej dekady listopada spadnie sporo deszczu na całym zachodnim wybrzeżu Irlandii i Wielkiej Brytanii. Suma opadów miejscami może przekroczyć 90-200 mm wody na m2 ziemi.

Prognozowana aktywna cyrkulacja w rejonie Wysp Brytyjskich z ryzykiem wichury, około 10 listopada 2022

Cyklon przyniesie wichury i ulewy w Europie, prognoza wiatru 10 listopada 2022

W Polsce w tym czasie, co najmniej do 12 listopada warunki pogodowe nadal będą łagodne, bo temperatury utrzymają się na umiarkowanym poziomie jak na listopad, aczkolwiek miejscami wystąpią również nocne przymrozki. Okresami będą możliwe również opady deszczu, ale będą także dni bardziej pogodne. Silny wiatr spodziewany jest okresami, głównie nad morzem i w górach. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!